Składniki żywności o działaniu przeciwnowotworowym (część 1)

Wykazano, że niektóre składniki zawarte w roślinach warzywnych i zielarskich mają znaczenie profilaktyczne w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym, jak miażdżyca i choroby nowotworowe.

Żywieniowa profilaktyka zalecana jest zarówno osobom zdrowym, jak i osobom z grupy podwyższonego ryzyka tj. narażonym na działanie kancerogenu, posiadającym genetyczne predyspozycje do rozwoju określonego nowotworu lub obciążonych rodzinnie tymi schorzeniami.

Naturalne substancje przeciwnowotworowe, zwane również antykancerogenami, zawarte w żywności dają możliwość zapobiegania chorobom nowotworowym.

Do grupy tych związków należą karotenoidy, glukozynolany i produkty ich rozpadu – izotiocyjaniany, organiczne związki siarki, flawonoidy, jak również witaminy oraz niektóre pierwiastki.

Karotenoidy

Karotenoidy to substancje nadające barwę od żółtej do czerwonej zarówno roślinom, jak i zwierzętom.

W przeciwieństwie do roślin, zwierzęta nie potrafią samodzielnie syntetyzować ich na drodze procesów biochemicznych. Dlatego też substancje te muszą być dostarczane do organizmu wraz z dietą.

Należy pamiętać, że związki te są rozpuszczalne w tłuszczach, więc aby były łatwo przyswajalne dieta powinna być odpowiednio skomponowana.

Głównymi przedstawicielami karotenoidów o znaczącym potencjale przeciwnowotworowym jest β-karoten i likopen. Największą zawartość β-karotenu stwierdzono w marchwi, szpinaku, jarmużu oraz papryce czerwonej. Natomiast najwięcej likopenu występuje w pomidorach.

Na zawartość karotenoidów w spożywanych owocach i warzywach ma też wpływ ich przyrządzenie, czyli usuwanie zewnętrznych liści czy skóry. Usunięcie zewnętrznej warstwy liści z białej kapusty pozbawia ją dużej ilości luteiny i β-karotenu. Liście zewnętrzne zawierają ok. 150-razy więcej luteiny i ok. 200 razy więcej β-karotenu niż wewnętrzne liście. Natomiast skóra pomidora zawiera ok. 5 razy więcej likopenu niż miąższ. Na zawartość likopenu w pomidorach ma wpływ temperatura wzrostu owoców. Przyjmuje się, że optymalna temperatura wzrostu owoców to 16-26°C, natomiast w temperaturze powyżej 35°C likopen przekształcany jest w β-karoten.

Karotenoidy hamują procesy nowotworowe indukowane chemicznie oraz chronią komórki przed szkodliwym promieniowaniem UV.

 Ochronna rola likopenu jest odnotowywana najczęściej w przypadku raka prostaty. Wykazano, że wysokie spożycie przetworzonych pomidorów może przyczynić się do obniżenia ryzyka wystąpienia wszystkich form raka prostaty o 35%, a postaci złośliwej o 53%. Pod względem prewencyjnym najwyżej oceniono sos pomidorowy, a nieco słabiej świeże pomidory. Wykazano także, że likopen odgrywa również istotną rolę prewencyjną w przypadku nowotworów trzustki. 

Glukozynolany

Glukozynolany tworzą grupę związków chemicznych zaliczanych do roślinnych glikozydów siarkowych. Bogatym źródłem glukozynolanów są następujące rośliny: brokuł, kapusta biała, czerwona, pekińska, włoska, brukselska, kalafior, rzodkiew, rzodkiewka, jarmuż, kalarepa, rzeżucha, rukiew, rukola, gorczyca i chrzan. 

Zawartość glukozynolanów zależy od odmiany danej rośliny, od warunków uprawy, m.in. dostępności składników odżywczych, klimatu czy terminu zbioru. Wymienione warzywa uważa się za żywność wspomagającą walkę z nowotworami. Glukozynolany ulegając przemianom enzymatycznym, termicznym lub przy udziale mikroflory jelitowej, stają się prekursorami wielu związków o działaniu przeciwnowotworowym.

Szczególną rolę przypisuje się izotiocyjanianom i indolom (oba są produktami degradacji enzymatycznej glukozynolanów), których ochronne działanie udokumentowano w modelu raka płuc i raka żołądka u zwierząt.

Uważa się, że glukozynolany mają dwojakie działanie przeciwnowotworowe:

  • aktywują one enzymy zaangażowane w usuwanie z organizmu związków kancerogennych
  • wpływają na „unicestwienie” na drodze procesu apoptozy komórek zmienionych nowotworowo.

Komponując dietę należy pamiętać, że glukozynolany należą do związków antyodżywczych, których produkty rozkładu – siarkocyjanki – wiążą jod i tym samym zakłócają czynność nadnerczy, trzustki, wątroby i nerek poprzez działanie goitrogenne (wolotwórcze).

 Bibliografia:

Kromołowska, R., Wołosiak, R., Sadowska, A. (2011). Naturalne substancje o działaniu antykancerogennym w żywności. Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego, 87-91.
Goluch-Koniuszy Z. Żywieniowa profilaktyka chorób nowotworowych. Biuletyn Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie, Vox Medici Szczecin, 3/222, 2016, 11-15.
Cieślik, E., Kościej, A. (2012). Kwas foliowy–występowanie i znaczenie. Problemy Higieny i Epidemiologii, 93(1), 1-7.
Gille, D., Schmid, A. (2015). Vitamin B12 in meat and dairy products. Nutrition reviews, 73(2), 106-115.
 
Powiązane wpisy:

Komentarze