Gorczyce – działanie terapeutyczne oraz jak zrobić musztardę

Nazwą gorczyce obejmuje się jednoroczne, oleiste i miododajne rośliny zielne z rodziny Brassicaceae - kapustowate. Najważniejsze z użytkowego punktu widzenia są trzy gatunki.

 

nasiona gorczycy białej i gorczycy czarnej

Gorczyca biała, zwana również jasną lub żółtą (Sinapis alba L.) pochodzi prawdopodobnie z rejonu Morza Śródziemnego.

Gorczyca czarna, zwana kapustą czarną (Brassica nigra [L.] K. Koch) pochodzi z ośrodka śródziemnomorskiego, a drugie centrum pochodzenia to Bliski Wschód.

Natomiast gorczyca sarepska (Brassica juncea [L.] Czern.), zwana modrą albo sitową, pochodzi z Indii oraz krajów Bliskiego Wschodu.

Jako pospolity chwast rośnie też w Polsce gorczyca polna - Sinapis arvensis L., zwana ognichą, podobna do powszechnie uprawianej gorczycy białej.

W krajach śródziemnomorskich i Azji uprawia się gorczycę perską (Eruca sativa D.C.), zwaną rokiettą siewną. Jej liście używane są jako warzywo.

Nasiona poszczególnych gatunków gorczyc mają zróżnicowany skład chemiczny, co wpływa na ich odmienne wykorzystanie kulinarne oraz terapeutyczne.

Nasiona gorczyc zawierają 18-47% oleju, około 20% związków białkowych, ale najbardziej charakterystycznym składnikiem jest olejek o silnym, ostrym smaku i zapachu.

W procesie rozdrabniania nasion, w obecności wody i w temperaturze 30-40oC, następuje rozpad tioglikozydów pod wpływem enzymów i wówczas wydzielają się wonne substancje, zwane olejkami gorczycznymi, które działają aktywnie na powonienie, a po spożyciu na błony śluzowe jamy ustnej i przewodu pokarmowego, powodując ich podrażnienie.

Opisany mechanizm jest podstawą produkcji musztardy, znanej już Rzymianom w I wieku n.e. oraz w krajach Wschodu. Popularną w Europie stała się musztarda dopiero od VII wieku, kiedy to na południu Francji, w Dijon, zaczęto ją wytwarzać w sposób przemysłowy. Do dzisiaj Francja i Dijon słynie z różnorodnych i wyszukanych musztard.

Terapeutyczne zastosowanie gorczycy białej i gorczycy czarnej

Do celów leczniczych służą dojrzałe nasiona.
Działanie gorczycy białej:
  • nasiona gorczycy białej nie rozdrobnione oraz wodne wyciągi są lekiem śluzowym, podane doustnie tworzą warstwę ochronną na błonie śluzowej żołądka, zmniejszają stan zapalny i chronią przed podrażnieniem, łagodzą ból żołądka i uczucie pieczenia
  • nasiona rozdrobnione mają gorzkawo-szczypiący smak, pobudzają nieznacznie wydzielanie soku żołądkowego i poprawiają trawienie.

W przeciwieństwie do nasion gorczycy czarnej nie drażnią błony śluzowej przewodu pokarmowego.

Do celów zewnętrznych rozdrobnione nasiona gorczycy białej nie nadają się, gdyż bardzo słabo drażnią skórę i nie wywołują zaczerwienienia ani uczucia gorąca lub pieczenia.

Nasiona gorczycy białej, stosowane w zalecanych poniżej dawkach, nie wywołują objawów szkodliwych.

Zastosowanie gorczycy białej:
  • wodny wyciąg w nieżycie żołądka i jelit, nadkwasocie, a pomocniczo w chorobie wrzodowej.
  • całe nasiona podaje się w zaparciach atonicznych i otyłości, natomiast nasiona rozdrobnione lub wyciąg wodny z nich - w niedostatecznym wydzielaniu soku żołądkowego, braku łaknienia, niestrawności, wzdęciach, nieregularnych wypróżnieniach, a nawet w zaparciach.

Przetwory lecznicze z gorczycy białej:

Odwar gorczycowy:
1 łyżkę nasion całych zalać 1 szklanką wody letniej i ogrzewając powoli gotować 5 min. Pić razem z nasionami 1/4-1/3 szklanki po jedzeniu jako lek śluzowy w nieżycie i zaparciu.
Macerat gorczycowy:
1 1/2 łyżki rozdrobnionych nasion zalać 1 szklanką wody letniej i pozostawić na noc do spęcznienia. Rano ogrzać i przecedzić. Pić 1/4-1/2 szklanki rano i wieczorem przed jedzeniem jako lek śluzowy i pobudzający wydzielanie soku żołądkowego oraz perystaltykę jelit.
Zawiesina gorczycowa:
wsypać 1/2 łyżki rozdrobnionych nasion gorczycy białej do ½ szklanki wody letniej. Wypić wieczorem po jedzeniu w zaparciach towarzyszących otyłości.

 Działanie gorczycy czarnej:

  • po nałożeniu rozdrobnionych nasion gorczycy czarnej na skórę i uprzednim zwilżeniu ich letnią wodą następuje rozszerzenie podskórnych naczyń krwionośnych, miejscowe zaczerwienienie oraz uczucie intensywnego pieczenia.
Już po krótkim czasie może nastąpić uszkodzenie skóry z objawami stanu zapalnego, a nawet martwicy tkanek.
Miejscowe przekrwienie spowodowane jest rozszerzeniem naczyń włosowatych w skórze i tkance podskórnej, które ma takie samo działanie, jak popularne dawniej stawianie baniek.
  • jeszcze silniej działają rozdrobnione nasiona gorczycy czarnej na błony śluzowe. W małych dawkach po podaniu doustnym obserwuje się zwiększenie wydzielania soku żołądkowego i mukopolisacharydów, poprawę perystaltyki jelit i lepsze przyswajanie składników pokarmowych.

Długotrwałe przyjmowanie nasion gorczycy czarnej, a nawet za częste spożywanie dużych ilości ostrej musztardy jest niekorzystne.

Zastosowanie gorczycy czarnej:

Rozdrobnione nasiona gorczycy czarnej stosuje się obecnie wyłącznie zewnętrznie do okładów rumieniących w bólach gośćcowych, zapaleniu korzonków nerwowych i nerwobólach korzonkowych.

Doustnie nie stosuje się nasion gorczycy czarnej w celach leczniczych. Wykorzystuje się je jednak do wyrobu ostrej musztardy, przyprawy do mięsa zwiększającej wydzielanie soku żołądkowego.

Z nasion gorczycy czarnej otrzymuje się olejek gorczyczny - Oleum Sinapis, o bardzo ostrym zapachu. Sam olejek gorczyczny ma działanie zbyt silne i powoduje powstawanie pęcherzy i ośrodków martwiczych na skórze. Jednakże w 2% roztworze spirytusowym - Spiritus Sinapis wchodzi w skład różnych mazideł, np. w połączeniu z olejem kamforowym i olejkiem terpentynowym, służy też do wcierań w skórę w bólach reumatycznych i nerwobólach.

Przetwory lecznicze z gorczycy czarnej:

Okład gorczycowy:
100 g nasion sproszkować i rozetrzeć z letnią wodą. Otrzymaną gęstą papkę przenieść na płótno i przyłożyć na miejsce bolące na 5-10 min u dorosłych, a tylko 2-5 min u dzieci. Nie przetrzymywać dłużej, gdyż może spowodować powstanie pęcherzy. Po zdjęciu okładu miejsce to przemyć wodą.

Musztardy

Nazwa „musztarda” pochodzi od łacińskiego wyrażenia „mustum ardens”, czyli palący moszcz. Nazwano ja tak, ponieważ nasiona gorczycy rozgniatano z sokiem winogron – moszczem – dzięki czemu stawały się one „palące”.

Chociaż istnieje wiele rodzajów musztard, można wśród nich wyróżnić dwa podstawowe rodzaje: ostre i łagodne. Przy przygotowaniu musztardy łagodnej łupinę usuwa się tylko częściowo lub zostawia w ogóle; usunięcie jej w całości daje musztardę ostrą.

Robimy musztardę

Mielona gorczyca jest bardzo gorzka. Traci goryczkę i nabiera ostrego smaku dopiero pod wpływem wody. Należy więc rozrobić ją na pastę dodając zimną wodę lub np. ocet winny, mleko czy jabłecznik. Pastę odstawiamy na 15-30 minut, aby nabrała ostrości (po kilku godzinach zaczyna zanikać). Wysoka temperatura niweluje ostrość musztardy, dodajemy ją więc pod koniec gotowania.

musztarda Cajun:
na około 125 ml gotowej musztardy
60 g mielonej gorczycy
1 łyżka mąki pszennej lub kukurydzianej
3 łyżki octu z białego wina
1 łyżka miodu
1 ząbek czosnku, drobno posiekany
1 łyżka zgniecionego chili
1 łyżeczka suszonego oregano
1 łyżeczka suszonego kminu
1 łyżeczka suszonego tymianku
1 łyżeczka czarnego pieprzu
1 łyżeczka papryki

Mieloną gorczycę łączymy z mąką. Ciągle mieszając stopniowo dolewamy 60 ml zimnej wody. Odstawiamy na 15 minut. Dodajemy pozostałe składniki i dokładnie mieszamy.

musztarda z miodem:
na około 125 ml gotowej musztardy
60 g mielonej gorczycy
1 łyżka mąki pszennej lub kukurydzianej
2 łyżki octu winnego
1 łyżka brandy
1 łyżka miodu

Mieloną gorczycę łączymy z mąką. Ciągle mieszając stopniowo dolewamy 60 ml zimnej wody. Odstawiamy na 15 minut. Dodajemy pozostałe składniki i dokładnie mieszamy.

 musztarda kozieradkowa:
50 g nasion białej gorczycy
20 g nasion kozieradki
5 g mielonego białego pieprzu
100 ml octu jabłkowego łub białego winnego
40 ml oleju winogronowego łub ryżowego (lub więcej, według uznania)
sól

Gorczycę i kozieradkę mielimy w blenderze lub młynku do kawy. Im drobniej nasiona będą zmielone, tym gładsza będzie musztarda. Przekładamy do słoika, dodajemy pieprz i mieszamy. Całość zalewamy octem, przykrywamy dekielkiem i zostawiamy w temperaturze pokojowej na 4-5 dni.

Po tym czasie dodajemy olej, doprawiamy do smaku solą, octem, pieprzem lub olejem - dla poprawienia smaku/konsystencji. Musztardę przechowujemy w lodówce w szczelnie zamkniętym szklanym słoiku.

 musztarda rosyjska:
100 g mielonej gorczycy (białej lub czarnej) zalać ½ szklanki wrzącej wody, rozmieszać, dodać jeszcze dwie szklanki zimnej wody i zostawić do następnego dnia. Następnie odlać nadmiar wody, osolić, osłodzić, dodać 1 łyżkę oleju i octu winnego oraz łyżeczkę zmielonych goździków, szczyptę mielonego kardamonu, gałki muszkatołowej i sproszkowanego imbiru, pozostawić w chłodnym miejscu na 5 dni.
 
doprawianie musztardy fabrycznej (ilość dodatków według własnego uznania):
chrzanowa – dodać utarty chrzan w proporcji 1:1 lub 1:2
cebulowa – dodać drobno pokrojoną cebulę lub szczypiorek
paprykowa – dodać drobno pokrojoną świeżą paprykę zieloną lub czerwoną
korzenna – dodać rozdrobniony czarny pieprz, kolendrę (nasiona) , tymianek, goździki, cynamon, ewentualnie paprykę do smaku, pozostawić na 1 dzień w chłodnym miejscu
ziołowa – dodać natkę pietruszki, szczypiorek, listki estragonu, hyzopu, mięty i trybuli – do szybkiego spożycia.

Bibliografia:
Sawicka, B., Kotiuk, E., Bienia, B., Krochmal-Marczak, B., Wójcik, S. (2013). Znaczenie gorczycy białej (Sinapis alba), gorczycy sarepskiej (Brassica juncea var. sareptana) i gorczycy czarnej (Brassica nigra) w fitoterapii [Meaning of white mustard (Sinapis alba), black mustard (Brassica juncea var. sareptana) and black mustard (Brassica nigra) in phytotherapy]. I Międzynar. In Konf.“Ziołolecznictwo, biokosmetyki i żywność funkcjonalna”[1st Int. Conf. on: Herbal Medicine, Biocosmetics and Functional Foods]. Krosno (pp. 18-19).
Ruminska, A. (1993). Gorczyca. Wiadomości Zielarskie, 5(35), 17-18.
Wielka księga ziół i przypraw. Ortiz EL, Wydawnictwo książkowe Twój Styl, 1998
Szloser M., Gąsiorowska W., Kuchnia polska bez pszenicy. Wydawnictwo Bukowy las.

 

 

Komentarze