Wtórna fermentacja kombuczy
Wystarczy dodać trochę cukru w postaci słodkich owoców/soków/syropów i wtórna fermentacja rozpocznie się. Aby zmienić walory smakowe, często dodaje się też zioła. Zależnie od zawartości cukru w owocach oraz temperatury, wtórną fermentację prowadzi się 1-5 dni.
Wtórną fermentację można przeprowadzić dwiema metodami.
Metoda 1
W metodzie tej na początku wykorzystuje się słój oraz dojrzałą kombuczę z pierwszej fermentacji. Do słoja dodaje się odmierzone ilości owoców i ziół. Całość miesza się i niezwłocznie zlewa do butelek z kapslem. Z uwagi na znaczne ilości dwutlenku węgla, które będą się wytwarzały, butelki muszą sprostać powstającemu ciśnieniu.
Zwykle dodaje się około 1 szklanki słodkich krojonych owoców na 4 litry kombuczy. Mogą to być truskawki, granat, mango, melon itp. Zioła dodaje się według uznania np. 5 gałązek estragonu lub 4 liście bazylii, w przeliczeniu na 4 litry płynu.
Metoda 2
SCOBY hotel
Co zrobić z nadmiarem aktywnego jeszcze SCOBY?
Dobrze jest przechować w osobnym słoiku kilka mniejszych SCOBY. Jeśli coś przydarzy się naszej hodowli, to będziemy mieli z czym wystartować ponownie.
Zapasowe SCOBY przechowuje się w dojrzałej kombuczy, która z czasem, dzięki fermentacji octowej, ma coraz niższe pH i małą ilość cukru. SCOBY jest dość odporne na brak cukru w roztworze, ale jednak co jakiś czas należy zlać płyn i zastąpić go nowym. Należy też zapewnić w hotelu dostęp powietrza.
Bibliografia:
Potter A. 2018, Diy kombucha: sparkling homebrews made easy. New Society Publishers.
Powiązane wpisy:
Komentarze
Prześlij komentarz