Żyworódka pierzasta jako roślina lecznicza”, jeszcze trzy przepisy na
przetwory lecznicze z żyworódki pierzastej.
żyworódka pierzasta |
Miodek z żyworódki pierzastej
Gdy roślina ma ponad rok, na ok. 4-5 dni przed ścięciem nie należy jej podlewać. Po ścięciu umyć pod bieżącą wodą, lekko osuszyć i owiniętą w białe płótno pozostawić w lodówce (w chłodzie) na 5-6 dni. Następnie dokładnie zemleć, przetrzeć przez sitko i zmieszać z płynnym miodem pszczelim w stosunku 1 części żyworódki na 4 części miodu. W celu poprawy smaku i zapachu można zmielić razem 1-2 pigwy, dodać soku z cytryny lub nieco cukru waniliowego. Przechowywać w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu.
W chorobach przeziębieniowych, grypie, w celu wzmocnienia organizmu po zabiegach itp. stosować po 1-2 łyżeczki 2-4 x dz. ok. 1/2-1 godz. przed posiłkiem dodając najlepiej do herbaty ziołowej lub soku owocowego.
Po 2 miesiącach należy zrobić przerwę na 3-4 tygodnie.
Profilaktycznie stosować 1-2 łyżeczki dziennie.
Przeciwskazania: kobiety w ciąży, matki karmiące i bardzo małe dzieci nie powinny stosować wewnętrznie żyworódki - nie jest jeszcze dokładnie zbadana.
Spirytus żyworódkowy
Około 1/4 szklanki soku z żyworódki łączymy z 1 szklanką spirytusu salicylowego, przelewamy do małych buteleczek i przy łupieżu smarujemy włosy wacikiem zwilżonym płynem co drugi dzień wieczorem.
Spirytusem żyworódkowym można również dezynfekować małe zranienia, okolice dużych ran (lecz z tymi należy udać się do lekarza) oraz przemywać plecy chorych długo przebywających w łóżku, by nie nastąpiły odleżyny.
Maść żyworódkowa
Około 10 dag świeżego niesolonego smalcu delikatnie roztopić. Gdy jest ciepławy (nie gorący) dobrze wymieszać z 1,5 łyżką soku z żyworódki (przesączonego przez płótno). Można dodać 2-3 krople ulubionego olejku eterycznego. Na noc smarować zniszczone popękane ręce (nałożyć bawełniane rękawiczki), stopy popękane, zaatakowane grzybicą, otarcia itp.
Maść w małych opakowaniach przechowywać w lodówce na dolnej półce.
Komentarze
Prześlij komentarz