Żyworódka pierzasta jako roślina lecznicza

Na początek trochę porządku w żyworódkach oraz ich przynależności systematycznej, co niewątpliwie przyda się przy bezpiecznym sporządzaniu preparatów leczniczych.


żyworódka pierzasta (Bryophyllum pinnatum (Lam.) Oken 

Zgodnie z The Plant List (dostęp 04 stycznia 2021), rodzaj Bryophyllum należy do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae).

Jedną z najważniejszych roślin zaliczanych do tego rodzaju, z fitoterapeutycznego punktu widzenia, jest żyworódka pierzasta (Bryophyllum pinnatum (Lam.) Oken). Inną polską nazwą synonimiczną tej rośliny jest kalanchoe pierzaste, natomiast często używaną synonimiczną nazwą łacińską Kalanchoe pinnata.

Roślina ta jest bardzo często mylona z żyworódką Daigremonta, której obowiązująca obecnie nazwa łacińska to Kalanchoe daigremontiana Raym.-Hamet & H. Perrier. Roślina ta również należy do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae), lecz do innego niż poprzednia rodzaju Kalanchoe.

żyworódka Daigremonta (Kalanchoe daigremontiana Raym.-Hamet & H. Perrier.)

Żyworódka pierzasta, w odróżnieniu od żyworódki Daigremonta, tworzy liczne rozmnóżki na brzegach liści dopiero po kontakcie z podłożem. Rozmnóżki pojawiają się na brzegach owalnych liści, pomiędzy ich ząbkami, zwykle po odłamaniu i opadnięciu liścia na podłoże. Różnice w budowie morfologicznej obu gatunków przedstawiono na poniższym rysunku (zaczerpniętym z Chanaj-Kaczmarek i wsp., 2019)

 

Preparaty z żyworódki pierzastej czasami błędnie opisywane są przez producentów jako preparaty z żyworódki Daigremonta, więc trzeba uważać.

Ale wracając do żyworódki pierzastej, jest ona wieloletnią wiecznie zieloną rośliną o krótkim rozgałęzionym korzeniu, łodydze prosto wzniesionej, dołem drewniejącej, w naturalnym środowisku dorastającej do wysokości 60-120 cm. Liście ma grube, mięsiste, soczyste, krótkoogonkowe, jasnozielone z czerwonawym odcieniem, tępo ząbkowane. Zależnie od wielkości rośliny, liście dolne są proste, eliptyczne lub jajowate, natomiast górne są fałdowane, trójwrębne lub pierzaste z 3-5 jajowatymi listkami. Po kontakcie z podłożem, na brzegach liści wykształtowują się rozmnóżki z listeczkami i korzonkami, zdolne do szybkiego ukorzeniania się i dania początku nowej roślinie.

Kwiaty rurkowate, średnicy do 5 cm o koronie zielonawo-biało-różowej, zebrane w szczytowy miotełkowaty kwiatostan. Roślina kwitnie w drugim roku wegetacji, nieregularnie od lutego do maja (na stanowiskach naturalnych), odznacza się powolnym wzrostem. Owocem jest mieszek z licznymi małymi nasionami. Roślinę można rozmnażać wegetatywnie z sadzonek lub z rozmnóżek. Żyworódka pierzasta występuje w strefie tropikalnej całej kuli ziemskiej, na stanowiskach suchych, kamienistych oraz wysokich zboczach, niekiedy do 2 500 m wysokości. W Europie jest uprawiana w szklarniach oraz w warunkach domowych w doniczkach.

Surowcem leczniczym są świeże liście.

żyworódka pierzasta - liść z wykształtowanymi rozmnóżkami

Rośliny z rodzaju Kalanchoe były od wieków znane jako lecznicze. Wykorzystuje je Ajurweda, stosowały je też ludy pierwotne zamieszkujące w strefie tropikalnej, np. na Filipinach, wyspach Guam, Fidżi, w Nowej Kaledonii, także w Nigerii, Meksyku i innych. Na podstawie wielowiekowych obserwacji stosowano je zewnętrznie na skórę i błony śluzowe, tak samo czyni się obecnie.

SKŁAD CHEMICZNY

W świeżych liściach stwierdzono obecność polisacharydów (35-40%), flawonoidów, kwasów organicznych (m. in. kwasu jabłkowego, szczawiowego, octowego, izocytrynowego), małych ilości katechin i witaminy C, soli mineralnych (ok. 1,4% szczególnie cynku, miedzi, selenu i wapnia), saponin, garbników i innych. Kluczowym składnikiem są bufadienolidy o aktywności przeciwzakrzepowej.

DZIAŁANIE

Sok wyciśnięty z liści lub miazga mają wiele cennych właściwości leczniczych:

  • bakteriobójcze (szczególnie wobec Bacillus subtilis, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella aerogenes, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae i Salmonella typhi)
  • insekto-, grzybo- i wirusobójcze
  • przeciwzapalne
  • przeciwprzesiękowe
  • regenerujące (następuje przyspieszenie ziarninowania i pokrywania świeżym naskórkiem miejsc uszkodzonych)
  • biostymulujące - objawia się zwiększoną ogólną odpornością organizmu wskutek pobudzenia niektórych mechanizmów immunologicznych
  • hepato- i nefroprotekcyjne (badania na modelu zwierzęcym)
  • przeciwcukrzycowe (badania na modelu zwierzęcym)
  • przeciwbólowe

Można ogólnie powiedzieć, że żyworódka pierzasta łączy w sobie najważniejsze właściwości liści aloesu, kwiatów rumianku i alantoiny, a ponadto ma szczególną zdolność oczyszczania ran.

 ZASTOSOWANIE

Zewnętrznie stosuje się w niektórych chorobach dermatologicznych, stomatologicznych oraz w chirurgii.

Choroby skóry

Sok z żyworódki pierzastej stosuje się w procesach zapalnych, ropnych, nekrotycznych i zakażeniach wirusowych przebiegających powierzchniowo i w podskórnej tkance łącznej oraz na błonach śluzowych. W szczególności zaleca się w żylakowych owrzodzeniach goleni i odleżynach, trudno gojących się ranach, w mało rozległych oparzeniach I i II stopnia, owrzodzeniach różnego rodzaju, wyprzeniu bakteryjnym, stanach zapalno-wysiękowych i przetokach. Pomocniczo po zabiegach otwarcia ropni, zastrzałów, czyraków oraz w kompleksowym leczeniu różnych postaci róży i opryszczki zwykłej.

Choroby jamy ustnej, gardła i uszu

W zapaleniu jamy ustnej, nawet opryszczkowym, przewlekłym lub nawracającym, w nieżytowym zapaleniu dziąseł, w przyzębicy i jej zapalno-zwyrodnieniowych postaciach, w przewlekłym zapaleniu migdałków, w przewlekłym nieżycie gardła mogącym przejść w suchy nieżyt gardła. Ponadto w zmianach zapalnych i zakaźnych w przewodach słuchowych, pomocniczo w zapaleniu ucha środkowego.

Zabiegi chirurgiczne

Ujemne skutki czynności operacyjnych (np. zainfekowane i trudno gojące się rany, ropnie i przetoki), długotrwałe stany zapalne i obrzęk blizn po zabiegach chirurgicznych, przeszczepach skóry i oparzeniach.

PREPARATY

sok z żyworódki pierzastej

Sok ten można otrzymać w warunkach domowych z roślin uprawianych w doniczkach. Ścina się nie zdrewniałe części łodyg wraz z liśćmi, myje pod bieżącą wodą i rozkłada w celu obcieknięcia wody, po czym owija w papier i przechowuje w lodówce przez 7 dni. Następnie ze zmiażdżonych roślin wyciska się sok, filtruje przez zwitek waty do butelki i dodaje 1/5 objętości spirytusu w celu konserwacji. Można przechowywać w lodówce do 1 roku. Stosować do okładów i przemywania.

Zależnie od umiejscowienia dolegliwości i jej nasilenia stosuje się różne sposoby podawania soku lub miazgi.

W uszkodzeniach skóry najpierw oczyszcza się i odkaża okolicę rany, a następnie zakłada się opatrunek z gazą zwilżoną sokiem. Opatrunek zmienia się 2 razy dziennie.

Korzystne jest również łączenie soku z żyworódki pierzastej z olejowym wyciągiem ze świeżych kwiatów lub ziela dziurawca Oleum Hyperici, gdy z rany silnie się sączy i po otwarciu ropiejących ognisk.

W chorobach jamy ustnej i gardła stosuje się płukanki z soku rozcieńczonego wodą, aerozoloterapię samym sokiem, lub okłady na dziąsła z wacików nasyconych sokiem, zmienianych 3-4 razy, a do uszu wkraplanie soku lub wprowadzanie wacików z sokiem.

Dzieciom zaleca się miazgę z liści zmieszaną z miodem lub powidłami, do powolnego żucia w zapaleniu jamy ustnej lub dziąseł.

 DZIAŁANIE UBOCZNE

Brak jest w piśmiennictwie wzmianki o występowaniu objawów niepożądanych przy zewnętrznym stosowaniu.

Bibliografia:
А.Д.Турова. Э.Н.Сапожникова. Лекарственные растения СССР и их применение. Москва "Медицина" 1984 г.
Ożarowski A. Kalanchoe pierzaste – jako roślina lecznicza. Wiadomości zielarskie 91’/4
http://www.theplantlist.org
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/nazewnictwo-botaniczne;7449.html
Chanaj-Kaczmarek, J., Ulikowska, M., & Dudek-Makuch, M. (2019). Investigation on biological activity of the juice from leaves of Kalanchoe daigremontiana. Postępy Fitoterapii.
Khooshbu, P., Ansari, I. (2019). A pharmacognostical and pharmacological review on Bryophyllum pinnatum (panphuti). Asian J Pharm Clin Res, 12(1), 34-39.

 

Komentarze