Soliród zielny jako przysmak dla osób sololubnych

Soliród zielny (Salicornia europaea L.) to jednoroczny sukulent, który naturalnie rośnie na solniskach Eurazji oraz północnej Afryki. 

W Polsce występuje bardzo rzadko na wybrzeżu i w środkowej części kraju. Podlega ochronie. Zawartość chlorku sodu (NaCl) w miąższu rośliny jest w zakresie 25-35%.

Okazuje się, że mimo tak znacznej zawartości chlorku sodu, spożywanie solirodu raczej nie wiąże się z podwyższeniem ciśnienia tętniczego krwi. W każdym razie wskazują na to wyniki badań z 2016 roku. Wyjaśnieniem tego zjawiska jest najprawdopodobniej fakt, że soliród w swoim składzie zawiera kwas trans-ferulowy, który chroni śródbłonek naczyń krwionośnych.

Do celów kulinarnych jest uprawiany na szeroką skalę niemal na całym świecie. W Europie głównym eksporterem jest Francja i Wielka Brytania. Zbiorów dokonuje się przed kwitnieniem rośliny. Pokrojem soliród przypomina soczysty, mięsisty skrzyp.

W naszych sklepach stacjonarnych czy internetowych roślina ta nie pojawia się zbyt często, ale jednak można na niego trafić. Jest sprzedawany jako produkt świeży, a także marynowany, pakowany w słoiczki.

Nadaje się do spożywania na surowo, jako dodatek do sałatek. Można także po uprzednim zblanszowaniu i lekkim podsmażeniu, dodawać go do potraw z ryb czy owoców morza, ale także makaronów lub risotto. W internecie jest sporo przepisów na przyrządzanie potraw z solirodem.

Walory smakowe, to nie jedyny atut solirodu. Jest on niezwykle użyteczny przy rekultywacji terenów o znacznym stopniu zasolenia, ponieważ jako jeden z nielicznych świetnie radzi sobie w takim środowisku. Wytrzymuje zasolenie na poziomie 100 g NaCl/kg podłoża.

Badania naukowe dwóch zespołów koreańskich, opublikowane w 2018 roku, wskazują na potencjał antyadipogeniczny (hamujący tworzenie tkanki tłuszczowej) solirodu oraz działanie antyneurozapalne. Wysuszony i odsolony sproszkowany soliród rozpatruje się jako suplement diety przeznaczony dla osób odchudzających się oraz jako leczniczy składnik diety osób z chorobą Alzheimera.

 Bibliografia:

Rahman, M. M., Kim, M. J., Kim, J. H., Kim, S. H., Go, H. K., Kweon, M. H., Kim, D. H. (2018). Desalted Salicornia europaea powder and its active constituent, trans-ferulic acid, exert anti-obesity effects by suppressing adipogenic-related factors. Pharmaceutical biology, 56(1), 183-191.
Karthivashan, G., Park, S. Y., Kweon, M. H., Kim, J., Haque, M. E., Cho, D. Y., Choi, D. K. (2018). Ameliorative potential of desalted Salicornia europaea L. extract in multifaceted Alzheimer’s-like scopolamine-induced amnesic mice model. Scientific reports, 8(1), 1-16.
He, Q., Silliman, B. R., Cui, B. (2017). Incorporating thresholds into understanding salinity tolerance: A study using salt‐tolerant plants in salt marshes. Ecology and Evolution, 7(16), 6326-6333.
Panth, N., Park, S. H., Kim, H. J., Kim, D. H., Oak, M. H. (2016). Protective effect of Salicornia europaea extracts on high salt intake-induced vascular dysfunction and hypertension. International journal of molecular sciences, 17(7), 1176.
 
Powiązane wpisy:

 

Komentarze