Rośliny odstraszające kleszcze

 
Materiał zaczerpnięty ze strony -
https://www.facebook.com/zielnikszeptuchy

Sezon na kleszcze w Polsce już się rozpoczął, co oznacza, że przebywając na łonie natury, trzeba zachowywać dużą ostrożność. Kleszcze są nosicielami niebezpiecznych chorób, którymi mogą zarazić człowieka.
Kleszcz wkręca się pod skórę, by pić krew swojej ofiary. Może wtedy zarazić ją niebezpiecznymi chorobami - m.in. boreliozą lub kleszczowym zapaleniem mózgu.
Po każdym pobycie na łonie natury powinno się obejrzeć swoje ciało w poszukiwaniu kleszczy. 
 
Rośliny odstraszające kleszcze :
▪️Rozmaryn to zioło o aromatycznym zapachu. Jest chętnie wykorzystywane w kuchni - zwłaszcza w diecie śródziemnomorskiej. Rozmaryn wzmacnia odporność, ma też właściwości bakteriobójcze. Roślinę tę można posadzić w ogrodzie, ale też hodować w doniczce na oknie. Olejek eteryczny zawarty w rozmarynie jest znany ze swoich właściwości odstraszających kleszcze.
▪️Bylica piołun to roślina o gorzkim smaku, wykorzystywana między innymi w ziołolecznictwie. Napar z piołunu stosowany jest w dolegliwościach trawiennych, takich jak niestrawność czy zgaga. Bylica piołun to roślina, której nie lubią kleszcze, a przy tym jest łatwa w uprawie.
▪️Ruta, podobnie jak piołun, charakteryzuje się gorzkim smakiem, a przy tym też intensywnym zapachem. Ma ona właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Zapach ruty wykazuje dużą skuteczność w odstraszaniu kleszczy z ogrodu.
▪️Wrotycz to roślina dziko rosnąca w Polsce. Ma niewielkie żółte kwiatostany. Charakteryzuje się szeregiem właściwości - ma działanie przeciwpasożytnicze, wspomaga trawienie, usprawnia pracę wątroby. To również środek przeciwwirusowy. Zapach wrotycza odstrasza komary oraz kleszcze.
▪️Lawenda to roślina o charakterystycznych fioletowych kwiatach i intensywnym zapachu. Lawendowy olejek eteryczny uspokaja, pomaga walczyć z bezsennością, działa też rozkurczowo i jest pomocny przy dolegliwościach ze strony układu trawiennego. Roślina ta jest znanym naturalnym odstraszaczem kleszczy.
▪️Mięta to ziele o charakterystycznym orzeźwiającym zapachu i smaku. W formie naparu stosuje się ją m.in. jako środek rozkurczowy. Mięta ma też właściwości przeciwwirusowe i antybakteryjne. Roślinę tę łatwo jest hodować w ogrodzie lub w doniczce. Dla kleszczy zapach mięty jest nieprzyjemny.
▪️Pelargonia to piękna roślina ozdobna, z kwiatami w odcieniach różu, czerwieni czy fioletu. Jest ona wysoce toksyczna, także dla kleszczy. Niestety, pelargonie mogą być szkodliwe także dla zwierząt domowych, dlatego lepiej nie sadzić ich w ogrodzie, w którym przebywają psy lub koty.
▪️Aksamitki to jednoroczne rośliny o żółto-pomarańczowych kwiatach. Popularną nazwą aksamitki jest śmierdziuch, co wiąże się z jej intensywnym, ziołowym zapachem. Dla kleszczy aromat wokół tych roślin jest nieprzyjemny, dlatego ich obecność w ogrodzie może skutecznie zniechęcić pajęczaki do przebywania w pobliżu.
▪️Czosnek jest naturalnym antybiotykiem o szeregu właściwości prozdrowotnych. Co więcej, ma on też szerokie zastosowanie w kuchni, nadając potrawom bardziej wyrazisty smak. A posadzenie czosnku w ogrodzie może sprawić, że nie pojawią się w nim kleszcze.
 
Z ziół możemy robić napary, wywary i inne specyfiki w każdej postaci odstraszą kleszcze. 
 
Możemy też użyć olejków eterycznych. 
 
▪️Żeby stworzyć preparat prosty i skuteczny w starciu z kleszczami, wystarczy woda destylowana, wódka i olejek eteryczny z np. geranium.
 
Mieszamy te składniki w następujących proporcjach: 1/3 szklanki wody destylowanej, do tego łyżka stołowa wódki i 40 kropli olejku. To wszystko należy razem umieścić w butelce z atomizerem.
Płynem można spryskiwać siebie oraz psa. Jednak warto zwrócić uwagę na zachowanie czworonoga. Jeśli będzie się nerwowo lizać, chcąc pozbyć się preparatu z sierści, lepiej zaprzestać stosowania.
 
▪️Przepis na domowy olejek odstraszający:
5 kropli olejku zapachowego, do wyboru: goździkowy, cytronelowy, tymiankowy, paczulowy, szałwiowy, z trawy cytrynowej, z mięty pieprzowej, ze słodkich migdałów, z drzewa herbacianego,
50 ml oleju roślinnego, np. z pestek winogron lub kokosowy.
Składniki wystarczy wymieszać i gotowe. Jedyny, który tego nie wymaga, to olejek z drzewa herbacianego – można stosować go bezpośrednio na skórę.
 
▪️Przepis na domową mgiełkę ziołową:
zioła i kwiaty, do wyboru: lawenda, tymianek, rozmaryn, geranium, róże, szałwia, melisa,sok z cytryny.
Wybrane zioła zaparzyć w wodzie, dodać sok z cytryny, przelać do atomizera. Stosować podczas spaceru.
 
Zarówno olejek, jak i mgiełka zawierają jedynie naturalne, bezpieczne składniki, można je więc aplikować również na skórę dzieci. U dzieci poniżej 2 roku życia zaleca się mniejszą koncentrację olejków.

Komentarze