Podbiał / Prawoślaz – oba na kaszel, ale …

Artykuł opublikowany na stronie http://www.zywieniaczek.pl/podbial-prawoslaz-oba-na-kaszel-ale/?fbclid=IwAR2ft5alaEVGC9Zoek5fOR2E7wg9nsj8fTLDTZ9QwagT9SO-e2pXJKEe-7s

Podbiał na choroby oskrzeli i płuc

Roślina ta jest stosowana od wielu wieków do zwalczania różnych chorób, w tym chorób oskrzeli i płuc. Zaleca się jej regularne stosowanie nawet przez pacjentów z astmą, ponieważ podbiał nie tylko pomaga w zwykłym kaszlu, rozrzedza zalegającą flegmę i sprzyja jej usuwaniu, ale jest również w stanie zmniejszyć stan zapalny i obrzęk oraz wspomaga organizm w walce ze szkodliwymi bakteriami, które wywołują choroby. Liście podbiału są stosowane wraz z kwiatami w postaci odwaru jako środek wykrztuśny i napotny w przeziębieniach. Czasami przepisuje się go na przedłużający się katar (sok z zioła aplikuje się do nosa w ilości 1-2 kropel). Wskazania do stosowania: krztusiec, zapalenie jamy ustnej, krtani, gardła, tchawicy, ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, choroba oskrzelików, astma oskrzelowa, gruźlica płuc, kaszel palaczy, ostre zakażenia układu oddechowego, którym towarzyszy kaszel, w tym grypa. Przepisów na stosowanie zioła jest bardzo dużo. Poniżej kilka z nich.

Przepisy przy chorobach płucno – oskrzelowych

Sok z podbiału z mlekiem: bierzemy świeże, wiosenne liście podbiału, za pomocą sokowirówki lub ręcznie wyciskamy świeży sok – 2-3 łyżeczki. Taką ilość rozpuszczamy w szklance ciepłego mleka i natychmiast wypijamy. Przyjmujemy raz dziennie. Takiego leku nie przechowuje się, należy go przygotować bezpośrednio przed użyciem.

Herbatka na kaszel: 1-2 łyżki suszonych kwiatów podbiału zalać 200 ml wrzącej wody, naparzać przez godzinę. Przecedzić, przyjmować 4 razy dziennie po 100 ml.

Mikstura na zapalenie oskrzeli: ziele podbiału – 1 łyżka; mleko – 0,5 litra; słonina (na czubku noża).
Wszystkie składniki należy wymieszać i gotować na małym ogniu przez 10 minut. Pokrywka garnka podczas gotowania lekarstwa powinna być zamknięta. Otrzymany produkt należy przyjmować 1 raz dziennie po 50 ml przed snem.

Przy kaszlu, jako środek wykrztuśny: 2 łyżki stołowe mieszanki liści podbiału, babki zwyczajnej i korzenia lukrecji (w proporcji 3:2:2) zalać 400 ml wrzącej wody, odstawić do zaparzenia. Przyjmować 0,5 filiżanki trzy razy dziennie.

Przy anginie: liście podbiału, maliny i szałwii, kwiaty nagietka (wszystkie zioła w równych częściach) zmielić, wymieszać. Łyżkę stołową naparu zalać 200 ml wrzącej wody i zaparzać przez pół godziny, przecedzić i pić po 100 ml naparu trzy razy dziennie.

Przy krztuścu: zażywać w równych częściach liście podbiału i pączki sosny. Składniki rozdrobnione, dobrze wymieszać. 2 łyżki surowców zalać szklanką zimnej wody i pozostawić do naciągnięcia na 2 godziny. Następnie gotować przez 5 minut, przecedzić i pić po 1/3 szklanki dziennie, zachowując równe odstępy między dawkami.

Przy przeziębieniu, syrop: 2 filiżanki kwiatów podbiału, sok z 2 cytryn, 1,5 litra wody, 1,5 kg cukru. Kwiatostany osuszyć, dokładnie wypłukać, zalać wrzącą wodą. Zaparzać jeden dzień. Po odcedzeniu naparu wlać sok z 2 cytryn, dodać cukier i gotować do zgęstnienia. Syrop w ciepłym rozpuszczamy do słoików i przechowujemy w ciemnym chłodnym miejscu. Po wystygnięciu dodać do herbaty, mleka.

Lek na kaszel: po 28 g liści podbiału, kopru włoskiego, werbeny oraz 14 g korzenia fiołka trójbarwnego. Wymieszać zioła, 3 łyżki stołowe zbioru zaparzyć w 4 szklankach wrzącej wody, pozostawić na 2 godziny, odcedzić i przyjąć co dwie godziny łyżkę stołową. Można dodać odrobinę miodu.

Środek na ból gardła i chrypkę: 42 g liści podbiału, 56 g korzenia prawoślazu, 28 g korzenia lukrecji, 14 g korzenia fiołka trójbarwnego. Wymieszać wszystkie części, 3 łyżki mieszanki ziołowej doprowadzić do wrzenia w 4 filiżankach wrzącej wody, pozostawić na kwadrans, następnie odcedzić i ponownie doprowadzić do wrzenia. Posłodzić miodem i pić 2 filiżanki dziennie.

Podbiał na problemy układu moczowo – płciowego

Zioło jest stosowane w leczeniu problemów układu moczowo-płciowego. Pomaga zwalczać bolesne skurcze, wspomaga walkę z bakteriami oraz łagodzi nieprzyjemne objawy, w tym stany zapalne.

Jako środek moczopędny, napar: przygotować liście podbiału, maliny i ziela oregano (w proporcji 2:2:1). Łyżkę stołową mieszanki zalać 200 ml wrzącej wody w termosie i pozostawić na noc. Przecedzić napar. Pić w postaci gorącej przed snem.

W chorobach pęcherza wymieszać suszone liście podbiału, mącznicy lekarskiej i borówki brusznicy (każde zioło wziąć w równych częściach). Zaparzać i pić jak zwykłą herbatę.

Podbiał – stymuluje trawienie

Podbiał jest nie mniej znany jako zioło, które może stymulować trawienie i mieć dobry wpływ na narządy przewodu pokarmowego. Dzięki niemu lepiej trawimy pokarm, stymulujemy prawidłowy odpływ żółci, co prowadzi do normalizacji pracy żołądka i jelit jako całości. Pobudza apetyt.

Podbiał – leczy owrzodzenia

Dzięki swojemu działaniu bakteriobójczemu, zdolności do zmniejszania stanów zapalnych i gojenia drobnych ran, jest bardzo często stosowany przy różnych dolegliwościach jamy ustnej oraz gardła. Przy regularnym stosowaniu podbiał leczy nawet małe owrzodzenia. To właśnie z tego powodu jest on często stosowany w leczeniu różnego rodzaju chorób skóry, zwłaszcza tych, którym towarzyszą ropnie. Stosuje się go w kąpieli oraz jako okład. Połączenie zioła podbiału i pokrzywy (w postaci maseczki) pomaga stymulować wzrost włosów, dobrze zwalcza łupież i ogólnie poprawia stan skóry głowy.

Należy zmiażdżyć kilka świeżych liści podbiału i umieścić bezpośrednio na bolące miejsce. Stosować kilka razy dziennie aż do uzyskania poprawy. Stosować na owrzodzenia i wrzody, ropiejące rany.

Podbiał można łączyć z ziołami

ziele prawoślazu; kwiat nagietka; kwiat lipy; korzeń lukrecji; korzeń łopianu; rumianek; dziewanna; czarny bez; pąki brzozy; korzeń łopianu; krwawnik; maliny; jeżyny; jagody żurawiny; owoce dzikiej róży; szyszki chmielowe; pokrzywa; imbir; cynamon; goździki oraz kardamon.
Należy jednak wziąć pod uwagę pewną orientację w tych kombinacjach ziół i owoców. Na przykład, przygotowując mieszankę pod kątem rehabilitacji układu oddechowego najlepiej jest dodać do podbiału pączki brzozy lub kłącza lukrecji. Jeśli celem jest ogólne wzmocnienie organizmu, roślinę należy zmieszać z jagodami dzikiej róży lub malinami. Aby zdezynfekować gardło, należy połączyć podbiał i nagietek, ale aby wzmocnić włosy i zachować ich piękno, lepiej jest połączyć główny składnik z szyszkami chmielu lub pokrzywą.

Ostrzeżenie

Z uwagi na alkaloidy pirolizydynowe nie wolno zalecać preparatów podbiału kobietom ciężarnym i karmiącym oraz dzieciom poniżej 2 roku życia (niektóre źródła podają, że nawet poniżej 12). Nie łączyć z lepiężnikiem, starcami i żywokostem z powodu sumowania zawartości alkaloidów pirolizydynowych, pomimo korzystnego synergizmu wymienionych surowców. Nie należy przyjmować w chorobach wątroby i dysfunkcjach trzustki. Roślina i jej preparaty nie są zalecane do przyjmowania dłużej niż 4 tygodnie.

Prawoślaz lekarski

Prawoślaz – właściwości

Prawoślaz przede wszystkim zawiera więcej śluzów niż podbiał. Prawoślaz jest przydatny dla układu pokarmowego, oddechowego, moczowo-płciowego, radzi sobie z chorobami jamy ustnej, oczu i skóry, przywraca równowagę błon śluzowych ludzkiego ciała, pomaga oprzeć się chorobom wirusowym, wzmacnia odporność, reguluje poziom cukru we krwi. Wyjątkowe pod względem właściwości leczniczych są śluzy zawarte w prawoślazie. Aby jednak zatrzymać je w surowcu, nie zalewaj go wrzątkiem. Śluz z prawoślazu jest przydatny do regeneracji tkanek, zmniejsza stany zapalne i ma właściwości mukolityczne. Macerat z prawoślazu jest przydatny dla osób z nadwagą, ponieważ zmniejsza apetyt i tworzy uczucie pełności. Podczas diety prawoślaz jest przydatny jako środek poprawiający perystaltykę jelit i usuwający produkty odpadowe z organizmu.

Zioło stosujemy przy chrypce, ostrym i suchym kaszlu, zapaleniu gardła, podrażnieniu przewodu pokarmowego, nieżycie żołądka i jelit, zaparciach, owrzodzeniu błony śluzowej przewodu pokarmowego, oparzeniach chemicznych jamy ustnej i przełyku, jelit. Prawoślaz jest skuteczny w leczeniu zgagi i nadkwasoty żołądka. Surowce śluzowe są zalecane do spożywania dla osób otyłych i mających problemy z nadmiarem cholesterolu i lipidów we krwi. Śluzy dają odczucie sytości, zmniejszają łaknienie. Zmniejszają również zdolność absorbowania lipidów z jelit. Regulują wypróżnienia.

Maceratem przefiltrowanym można przemywać oczy przy ich zanieczyszczeniu kurzem lub piaskiem, mechanicznym urazie (do okładów dla złagodzenia objawów uszkodzenia) oraz w stanach zapalnych. Ponadto można stosować do lewatyw przy zapaleniu odbytu. Do płukania pochwy przy stanach zapalnych i po urazach. Stosować do okładów na trudno gojące się rany i suche wypryski, suche zapalenie skóry, oparzenia. Macerat i napar nawilżają skórę i błony śluzowe, zmiękczają naskórek, zmniejszają wydzielanie łoju. W maceracie moczyć paznokcie i włosy wysuszone zabiegami i lakierami oraz zmywaczami. Włosy płukane w naparze lub maceracie staja się odporne na nadmierne wysychanie.
Wyciągi wodne z prawoślazu mają działanie przeciwzapalne i antyseptyczne. Podane pozajelitowo obniżają poziom glukozy we krwi.

Jak sporządzić macerat

Absolutnie wszystkie części ziela prawoślazu nadają się do przygotowania uniwersalnych kompozycji leczniczych. Z surowców powinno się sporządzać maceraty na zimnej lub ciepłej wodzie. Napary też są wartościowe, ale nie wykazują właściwości śluzowych.
2-3 łyżki rozdrobnionego surowca należy zalać 1-2 szklankami wody przegotowanej chłodnej, pozostawić na 4-6 godzin, mieszając co pewien czas. Przecedzić. Pić łyżkami lub łykami, co 2 godziny.

Dla dzieci

„Przygotowane na zimno wyciągi wodne z prawoślazu są doskonałym środkiem śluzowym dla dzieci w różnym wieku (także dla niemowląt). Są one szeroko stosowane w chorobach układu oddechowego, np. w zapaleniu gardła i krtani, w ostrym suchym kaszlu, w zaflegmieniu, w bronchitach. Szczególnie korzystne działanie w nieżytach górnych dróg oddechowych wywierają napary z liści (przyjmowane do wewnątrz i jako płukanka). Korzenie i liście mają skuteczne działanie osłaniające w lekkich oparzeniach jamy ustnej (np. gorącymi potrawami) oraz w nieżytach przewodu pokarmowego i w biegunkach (działanie śluzów i pektyn z surowca). Należy jedynie pamiętać, że zawarty w surowcu śluz, ochraniając błony śluzowe organizmu przed wpływem drażniących czynników, może jednocześnie utrudnić wchłanianie niektórych składników pokarmowych, np. witamin lub pewnych leków. W innych przypadkach przedłuża działanie na błony śluzowe związków dobrze rozpuszczalnych w wodzie, np. garbników, dlatego korzystne jest współdziałanie środków śluzowych i garbnikowych w leczeniu biegunek.

Sproszkowane korzenie prawoślazu można podawać dzieciom starszym (po łyżeczce rano i wieczorem, popijając letnią wodą) w celu ułatwienia wypróżniania (pęczniejący w jelitach śluz spulchnia masę kałową). W zaparciach u dzieci młodszych i niemowląt odwary prawoślazowe podaje się w lewatywach. Poza tym odwary z surowca wykorzystuje się zewnętrznie w postaci okładów przy podrażnieniu skóry i jako kompresy na oczy, zmęczone np. oglądaniem telewizji lub zaczerwienione od wiatru.” dr Olechnowicz – Stępień

Macerat na odchudzanie

Dla produktywnej utraty wagi zaleca się picie ciepłego maceratu z ziela prawoślazu. Napój należy przyjmować na ½ godziny przed posiłkiem, tak aby lek miał czas na wykazanie maksimum swoich zdolności powlekających. Kuracja prawoślazem nie tylko pomoże zrzucić zbędne kilogramy, ale także nasyci tkanki organizmu witaminami, minerałami oraz zapewni im witalność. Kuracja trwa 30 dni.

Sok z prawoślazu

Świeży sok z zioła jest uważany za bardzo cenny produkt naturalny, który pomaga w leczeniu gruźlicy, astmy, przewlekłego kaszlu, zapalenia oskrzeli, zapalenia pęcherza moczowego, żołądka, jelit, biegunki i wielu innych chorób. Sok robi się z soczystej zielonej części rośliny zebranej wczesnym latem. Przyjmuje się 20 ml soku trzy razy dziennie. Sok z ziół jest przydatny do użytku zewnętrznego. Zaleca się przemywać oczy, miejsca poparzone, krosty.

Odwar z korzeni prawoślazu

Klasyczny przepis na odwar z korzeni: zaparz w 500 ml wody 2 łyżki stołowe rozdrobnionych suchych korzeni. Pojemnik z kompozycją do ustalenia na małym ogniu, gotować zawartość przez kwadrans. Dopiero po całkowitym schłodzeniu roztwór przecedzić przez sitko lub gazę złożoną w kilku warstwach. Taki odwar jest stosowany w pediatrii, szczególnie często jest zalecany przez lekarzy przy objawach alergicznych. Odwar taki nadaje się do leczenia oparzeń, zakażonych ran, grzybiczych zmian skórnych.

Prawoślaz jako baza do oleju na włosy

Aby przygotować wartościowy olej, jako bazę należy wziąć nasiona rośliny. 1 łyżeczkę nasion ziela prawoślazu połączyć z połową szklanki dowolnego oleju roślinnego (najlepiej oliwy z oliwek). Następnie mieszaninę podgrzewać przez całą godzinę w łaźni wodnej. Powstała kompozycja jest szeroko stosowana do stymulowania wzrostu włosów i poprawy ich zdrowia, wcierać go w skórę głowy w ciepłym stanie: 2-3 razy w tygodniu. Zazwyczaj wystarczy miesięczna kuracja.

Przeciwwskazania

Roślina nie zawiera substancji toksycznych i nie ma przeciwwskazań, ale możliwe są reakcje alergiczne. Skutki uboczne w postaci zaburzeń trawienia występują bardzo rzadko. Althaea nie zawiera substancji toksycznych. Jednakże długotrwałe stosowanie preparatów na bazie prawoślazu może być niewskazane. Śluz we wszystkich częściach rośliny spowalnia wchłanianie wielu substancji w przewodzie pokarmowym, co może prowadzić do niedoborów witamin, soli mineralnych lub innych niezbędnych substancji.

Herbatki

Wodne napary z korzeni prawoślazu (1 łyżka stołowa i szklanka wrzątku) – to najpopularniejsza ludowa broń przeciwko anginie i innym chorobom gardła, kaszlu i zapaleniu oskrzeli. Lek ten jest dobry do płukania jamy ustnej z zapaleniem dziąseł lub błony śluzowej.

Herbatka: siemię lniane, liść podbiału, korzeń podbiału, kwiat malwy, korzeń omanu wielkiego
korzeń lukrecji, ziele łopianu – w równych porcjach.
Stosowany jako środek pomocniczy w zapaleniu oskrzeli, anginie kataralnej i zapaleniu jamy ustnej, w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Herbatka dla dzieci: ziele mięty pieprzowej, kwiaty rumianku, koper włoski, owoc kopru włoskiego, korzeń prawoślazu, korzeń lukrecji
Sposób użycia: 1 łyżeczkę mieszanki zalać 150 ml wrzącej wody, odstawić do o stygnięcia, przecedzić i stosować 4-5 razy dziennie jako środek przeciwskurczowy w chorobach przewodu pokarmowego u dzieci w każdym wieku. Jednorazowa dawka dla dzieci do 2 roku życia to 1 łyżeczka 4-5 razy dziennie.

Herbatka na kaszel: ziele łopianu, korzeń prawoślazu, ziele melisy, kwiat lipy.
1 łyżkę stołową zalać szklanką (200 ml) wrzącej wody, odstawić na 10-15 minut, przecedzić i stosować na noc ciepły lub gorący w małych porcjach przy silnym, przedłużającym się kaszlu i zapaleniu oskrzeli.

Herbatka przy przeziębieniu: ziele tymianku, korzeń prawoślazu, korzeń lukrecji, kwiaty lipy, owoce dzikiej róży z nasionami.
1 łyżkę stołową zbioru zalać 250 ml wrzącej wody, odstawić do ostygnięcia, przecedzić i stosować 3 razy dziennie po 50 ml przy przeziębieniach i grypie, a także w postaci inhalacji przy chorobach górnych dróg oddechowych, którym towarzyszy kaszel.

Ziele prawoślazu pomaga w walce z zapaleniem prostaty i gruczolakiem.

Źródła:

 

Komentarze