Boraks w leczeniu chorób stawów, łuszczycy, grzybicy

Boraks, minerał występujący naturalnie w przyrodzie jest źródłem ważnego pierwiastka – boru. Dokładniej solą sodową słabego kwasu borowego w postaci białego krystalicznego proszku rozpuszczalnego w wodzie.

Bor jest pierwiastkiem śladowym niezbędnym dla zdrowych kości, stawów, mięśni, skóry i mózgu. Niedobór skutkuje zwyrodnieniami stawów, demineralizacją kości, osteoporozą, zahamowaniem wzrostu u dzieci. Pogarsza się pamięć i koncentracja, może pojawić się apatia.

Boraks krystalizuje się po odparowaniu słonych wód jezior boranowych. Występuje wyłącznie w skałach osadowych. Główne złoża znajdują się w suchych korytach rzek i jezior, najwięcej w Turcji i Kalifornii.

Jest tanim i skutecznym środkiem antyseptycznym, przeciwgrzybiczym i owadobójczym. Wykorzystywany jako środek do zmiękczania twardej wody, składnik detergentów i kosmetyków,

Zastosowania lecznicze boraksu

Na pierwszy rzut oka wydaje się szokujące, że boraks jako środek owadobójczy może być stosowany w leczeniu.  Jednak liczne badania to potwierdzają.  Wykazano m.in:

  • Silne działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe,
  • Antyseptyczne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe
  • Przeciwmiażdżycowe, obniżające stężenie lipidów [1]
  • Przeciwnowotworowe, w tym rak płuc [2]
  • Skuteczność w leczeniu chorób kości, stawów, zapobieganiu próchnicy  [3]
  • Osteoporozy, artretyzmu [4]
  • Regulowaniu hormonów tarczycy T3 i T4  [5]
  • Wyrównania poziomu hormonów steroidowych i cytokin zapalnych [6]
  • Leczeniu grzybic, kandydozy  [7]
Bor w żywności

Bor jest niezbędny do prawidłowego wzrostu roślin. Wpływa na gospodarkę wodną, procesy oddychania, przemiany węglowodanów i kwitnienie. Niedobór pierwiastka w glebie zaburza te procesy.

Odżywiając się naturalnie powinniśmy dostarczać 2-5 mg boru dziennie. De facto średnie spożycie w krajach rozwiniętych to tylko 1-2 mg.  Sztuczne nawozy i środki ochrony roślin hamują absorpcję boru z i tak już wyjałowionej gleby.

Sami zmniejszamy spożycie wylewając wodę po gotowaniu warzyw. Absorpcję boru hamuje też kwas fitynowy zawarty w pieczywie pełnego przemiału pieczonego bez  naturalnego zakwasu.  Powoduje to niedobór boru w organizmie, w konsekwencji problemy ze zdrowiem.

 Do czego potrzebny jest bor ?

Jest niezbędny dla zachowania spójności struktury błon komórkowych i przekazywania impulsów. Bor występuje w całym organizmie, najwyższe stężenie osiąga w gruczołach przytarczycznych, kościach i szkliwie zębów.

Konieczny do metabolizmu wapnia, magnezu i fosforu przez wpływ na gruczoły przytarczyczne.

Bor jest dla przytarczyc tym, czym jod dla tarczycy. Niedobór boru powoduje nadczynność gruczołów przytarczyc i zbyt wysoki poziom hormonu polipeptydowego. Ten podnosi poziom wapnia we krwi wyciągając z kości i zębów. Efektem jest m.in próchnica zębów, osteoporoza, zapalenia stawów.

Wysoki poziom wapnia we krwi prowadzi do zwapnienia tkanek miękkich. Efektem jest miażdżyca, kamica nerkowa, zwapnienie gruczołów dokrewnych, szczególnie szyszynki i jajników. Sztywność stawów, skurcze mięśni mogą wskazywać na niedobór boru.

Bor wpływa na metabolizm hormonów steroidowych, zwłaszcza płciowych. Bierze udział konwersji witaminy D do postaci czynnej. Zwiększa absorpcję wapnia do tkanki kostnej i zębów nie powodując  zwapnienia tkanek miękkich.

  • Wyrównanie poziomu boru może pomoc w problemach ze wzrokiem, sercem, zaburzeniami równowagi i pamięci.
  • Wspomóc leczenie zapalenia stawów, reumatyzmu, dny moczanowej
  • Chorób serca, naczyń krwionośnych,
  • Osteoporozy, tocznia,
  • Kandydozy, gdzie przynosi dobre rezultaty w trudnych przypadkach
Dlaczego o tym nie wiemy?

Odpowiedź sama się nasuwa. Nie jest to w interesie przemysłu farmaceutycznego, dlatego boraks uznano za niebezpieczną truciznę. Jednak znajduje zastosowanie w lekach homeopatycznych, jako dodatek do żywności [E285]. Jest składnikiem kremów, balsamów, szamponów, żelów, soli kąpielowych.

Walter Last, wybitny biochemik, toksykolog, badacz i autor książek jest zwolennikiem leczenia boraksem. Twierdzi, że jest mniej toksyczny niż sól kuchenna. Oczywiście, jak wszystko w rozsądnych ilościach.

Jak stosować boraks?

Istotny jest sposób przygotowania roztworu:

  • Wsypać  łyżeczkę 5-6 g boraksu do 1 litra wody.
  • Wymieszać do całkowitego rozpuszczenia.
  • Zaleca się przyjmować łyżeczkę roztworu [5 ml] rozpuszczonego w szklance wody 1-2 razy dziennie.

W leczeniu ciężkich chorób, zaczyna się od małych dawkach – 3 ml. Wskazane jest większe nawadnianie i woda z sokiem z cytryny.

Boraks do użytku wewnętrznego
  • Przy stanach zapalnych skóry roztwór boraksu aplikuje się na zmienione chorobowo miejsca. Zostawia do wyschnięcia, nie spłukuje. Gdy skóra będzie sucha smaruje oliwą.
  • Przy grzybicy moczy się stopy w roztworze. Niejednokrotnie jeden zabieg wystarcza do całkowitego pozbycia się grzybicy

.
Uwagi:
Trzeba korzystać z boraksu ze zdrowym rozsądkiem i zachować ostrożność. Uważać na bezpośredni kontakt nierozcieńczonego boraksu z ranami, skaleczeniami, oczami.  Prawidłowo używany jest  całkowicie bezpieczny.  Gruntowne opracowanie naukowe [8]

 Źródło:

https://sekrety-zdrowia.org/boraks-leczenie-grzybica/?fbclid=IwAR2J8FJeTvwqTB2rqBt5pSiTGgIAR1G2QwsR5YRM37b68Rca9haxJCfbvAg

Komentarze