Przytulia właściwa – miodownik o niezwykłych właściwościach

 Przytulia właściwa to roślina, która uznawana jest za chwast. Rośnie praktycznie w całej Polsce, ale niewiele osób zna jej cenne dla zdrowia właściwości. Przechodzimy obok niej obojętnie, a to ona zawiera wiele ważnych dla zdrowia składników, które mają szczególne właściwości, np. działanie przeciwzapalne, ściągające, napotne, tonizujące oraz wiele innych. Dlatego warto sprawdzić, w czym może nam pomóc przytulia właściwa. 

Miodownik zwany przytulią

Przytulia nazywana jest również przez niektórych kamiołem, miodownikiem, przytulią żółtą, mleczym zielem, przytulką, przytuliją, tyrliczem oraz zaprzałkiem.

To gatunek rośliny, który należy do rodziny marzanowatych, a jest to wieloletnia bylina, która może osiągnąć wysokość od 10 do 70 cm.

Przytulia składa się z kłącza, na którym są liczne rozłogi, a także z cienkiej, krótkiej, omszonej łodygi oraz liści, które są wąskie i ciemnozielone na wierzchu, a od spodu są bardziej blade i owłosione.

Kwitnie od maja do września drobnymi żółtymi kwiatami, które są pozbierane w kwiatostany, a przy słonecznej pogodzie pachną one miodem.

Ma także owoc, którym jest rozłupnia.

Przytulia była stosowana od bardzo dawna na różne dolegliwości, ale też była zamiennikiem słomy w tzw. siennikach, które są odpowiednikami współczesnych materacy.

Surowcem zielarskim przytulii jest ziele, które zbiera się podczas kwitnienia, a także korzeń i kłącze, które można zbierać wiosną albo jesienią.

Roślinę tę najlepiej jest suszyć w temperaturze otoczenia oraz w przewiewnym i zaciemnionym miejscu.

Rośnie ona pospolicie w Polsce, ale też znana jest w innych krajach Europy oraz w Azji i Afryce Południowej.

Skład przytulii właściwej

W przytulii właściwej można znaleźć asperulozyd, a także kwasy organiczne, takie jak: cytrynowy, galusowy i askorbinowy.

Kolejne składniki to saponiny, alkaloidy, duże ilości krzemionki, olejek eteryczny oraz sole mineralne, takiej jak: jod i potas.

Poza tym dochodzą jeszcze gorycze, kumaryny, pochodne antracenu, flawonoidy, glikozydy oraz karotenoidy.

Natomiast w korzeniu tej rośliny znaleziono związki antrachinonowe, czyli galiozynę oraz prymwerozyd rubiadyny, a także glikozydy irydoidowe oraz krzem.

Właściwości przytulii

Roślina ta doskonale regeneruje organizm, ale też ma działanie rozkurczowe, przeciwbólowe i antyseptyczne, ale też może być stosowana w leczeniu nowotworów jako środek wspomagający.

Przytulię można wykorzystać do oczyszczenia i leczenia stanów zapalnych.

Poza tym nazywana jest ona ziołem młodości, ponieważ ma właściwości oczyszczające oraz regenerujące organizm.

Roślinę tę można również wykorzystać do pozbycia się cellulitu, a także wspomagająco w leczeniu stanów zapalnych układu moczowego.

Ma także właściwości moczopędne, a poprzez to może regulować gospodarkę wodną organizmu i dzięki temu zapobiegać nadmiernemu gromadzeniu się płynów w organizmie.

Z korzenia i kłącza przytulii wykonuje się też odwar, który można wykorzystać do leczenia kamicy nerkowej oraz dny moczanowej.

Przytulia leczy również obrzęki, a także redukuje nadmierną potliwość.

Niektórzy wykorzystują ją do leczenia migdałków oraz w zapaleniu gruczołu krokowego.

Picie herbatki z tej rośliny oczyszcza nerki, trzustkę, wątrobę oraz śledzionę z chorobotwórczych bakterii.

Roślina ta może być też stosowana przy zaburzeniach układu nerwowego, a odwar i napar z niej poleca się w leczeniu padaczki, histerii, pląsawicy oraz innych zaburzeń nerwowych.

Do tego przytulia ma działanie przeciwnowotworowe, ale też może pomóc kobietom w wyregulowaniu miesiączki.

Przytulię można także stosować zewnętrznie, np. sok z tej rośliny pomaga przy różnych chorobach skóry, a także ranach, czyrakach, przebarwieniach, plamach oraz przy znamionach.

Aby cera wyglądała zdrowo, można ją przemywać ciepłą herbatą z przytulii, a płukanka z naparu może pomóc na łupież.

Poza tym napar z przytulii można stosować przy upławach do nasiadówek, a kąpiel z dodatkiem odwaru z tej rośliny ma działanie odkażające, przeciwkrwotoczne oraz gojące.

Napar z przytulii może również pomóc przy schorzeniach jamy ustnej, a także przy schorzeniach ślinianek oraz przy porażeniu wiązadeł głosowych.

Przytulia ma działanie pobudzające przemianę materii, a także działanie napotne i oczyszczające organizm z niebezpiecznych toksyn.

Można ją również stosować w leczeniu przewlekłych biegunek, stanów zapalnych, a także gorączki.

Nalewka z przytulii

Składniki: 50 g ziela przytulii, 50 g kwiatów nagietka, 50 g ziela nawłoci oraz spirytus.

Przygotowanie: przytulię, nagietka oraz nawłoć należy ze sobą wymieszać, a potem wsypać je do słoika i zalać 70% spirytusem.

Nalewkę trzeba zostawić na 10 dni i codziennie potrząsać słoikiem.

Przy infekcji należy ją pić trzy razy dziennie, a w celach profilaktycznych jedną łyżkę.

Herbatka z przytulii

Składniki: 2 łyżeczki suszonego ziela przytulii, szklanka wrzątku.

Przygotowanie: ziele przytulii trzeba zalać wrzątkiem i przykryć na 10 minut.

Jeśli smak nam nie odpowiada, to można do herbatki dodać miód do smaku.

Taką herbatkę można pić codziennie w celu oczyszczenia krwi oraz limfy.

Źródło:

https://www.odkrywamyzakryte.com/przytulia-wlasciwa/?fbclid=IwAR1v6dsfRzPAAiZg62Q4bHLYs5BqVlJfISWG3mcnxqEAwa8a58yxA8Iqtjg

Komentarze