Źródło: https://pantabletka.pl/nalewka-z-propolisu-prosty-przepis/
Propolis to jeden z najsilniejszych naturalnych antybiotyków.
Jednocześnie to produkt, który ludzkość zna i stosuje od tysięcy lat. Mam dla moich czytelników przepis na tradycyjną, klasyczną nalewkę z kitu pszczelego – czyli propolis.
Zrobić nalewkę to jedno – ale jak wykorzystać później gotowy produkt, czyli propolis? W tym wpisie przygotowałem również kilka sprawdzonych receptur.
Najpierw przepis, a później małe ostrzeżenie:)
Nalewka z kitu pszczelego – czyli propolis
Dlaczego nalewka? Otóż propolis jest substancją o charakterze żywiczym – w związku z czym nie rozpuszcza się w wodzie. Chcąc przygotować z niego ekstrakt – musimy użyć rozpuszczalnika organicznego. W tym przypadku alkoholu.
Składniki na nalewkę propolisową:
Potrzebujesz:
- 30g kitu pszczelego
- 80g wody
- 200g spirytusu 96%
Przygotowanie propolisu:
- zalewasz 30g kitu pszczelego mieszanką wody i spirytusu
- zostawiasz w ciemnym miejscu na 2-3 tygodnie
- możliwie 2-3 razy dziennie miksturę wytrząsasz, żeby propolis się lepiej wytrawił
- po tych 2-3 tygodniach – przesączasz nalewkę przez gazę (do kupienia w aptece) i możesz przechowywać do 12 miesięcy w ciemnym szkle, w ciemnym i chłodnym miejscu
Jak poznać kiedy nalewka jest gotowa?
Gotowa nalewka ma ciemnobrunatny kolor i intensywny żywiczno-miodowy zapach. W ciągu tych 3 tygodni wytrawiania zauważysz również, że osad z kitu będzie robił się coraz jaśniejszy, drobniejszy i będzie go coraz mniej. Im częściej będzie potrząsał słoikiem – tym szybciej nalewka będzie gotowa.
Zastosowanie nalewki:
Z racji tego, że nasza nalewka jest alkoholowa – nie polecam używać jej poniżej 18 roku życia.
Na ból gardła
- 10-30 kropli propolisu + łyżeczka z cukrem – trzymasz do rozpuszczenia w ustach
Na afty
- nalewkę propolisową nakładasz miejscowo przy pomocy np.: patyczka do czyszczenia uszu
- powtarzasz 3 razy dziennie przez 2-3 dni
Płukanka z propolisem na ból gardła.
Taka płukanka to fajna sprawa – tylko trzeba miksturę przygotować bardzo szybko – ponieważ ta żywiczna część propolisu będzie szybko osiadać na ściankach naczynia. Czego potrzebujesz:
przygotuj napar z liścia szałwii
2 saszetki/1 łyżka suszu – na szklankę wrzątku zostawiamy na 15min pod przykryciem do naciągnięcia
odsączamy napar
do klarownego naparu z szałwii wkrapiamy 5-10kropli propolisu na szklankę
płuczemy do oporu
Za każdym razem przygotowujemy świeży napar, gardło płuczemy 3-5 razy dziennie.
Propolis i produkty pszczele – czy mogą być niebezpieczne?
Wszystkie produkty pszczele są silnym alergenami. Więc jeśli stosujesz je u siebie albo u swojego dziecka po raz pierwszy to upewnij się, że nie jesteście uczuleni.
Czyli zamiast sypać całą łyżeczkę pyłku czy pierzgi i od razu płukać gardło propolisem – najpierw spróbuj kilka granulek pyłku, a propolisu dosłownie kropelkę wetrzyj w zgięcie ręki. I obserwuj reakcję organizmu.
Z drugiej jednak strony chciałbym zauważyć, że unikanie potencjalnych alergenów (np. w ciąży i u małych dzieci) jest niekorzystne i sprzyja rozwijaniu alergii.
Zachowaj więc ostrożność, ale bez uprzedzeń 🙂
Czym jest kit pszczeli a czym propolis?
Kit pszczeli – to substancja, której pszczoły używają do zabezpieczania swoich domostw. Jeśli miałbym Ci ją z czymś porównać – to najbliżej jej do zaschniętej żywicy drzew iglastych. Ma kolor od brązowego, przez czerwony do czarnego. Pachnie lasem, pszczołami i żywicą właśnie 🙂
Kit pszczeli jest mieszaniną żywic drzew iglastych, wydzieliny pszczół. Zawiera sporo olejków eterycznych, enzymów, trochę pyłku pszczelego i setki innych składników. Kit pszczeli, podobnie jak inne produkty pszczele – ma niepowtarzalny skład, typowy dla obszaru z którego pochodzi.
Propolis/ nalewka propolisowa – ze względu na swój skład – kit pszczeli nie rozpuszcza się w wodzie – jest natomiast dobrze rozpuszczalny w alkoholu. Kit pszczeli + alkohol + czas +wytrząsanie = propolis.
W celu ułatwienia – w dalszej części wpisu będę używał tych określeń naprzemiennie 🙂 możemy założyć, że propolis jest użyteczną dla nas formą kitu pszczelego.
Złota rada Pana Tabletki
Propolis jest naprawdę bardzo silnym środkiem przeciwbakteryjnym – z tego powodu, ja nie zalecam picia go na zapas i przez zbyt długi czas. Według mnie najlepiej sprawdza się miejscowo do płukania, przemywania i pędzlowania. Nie powinno się go pić.
Propolis jakie ma właściwości?
Kit pszczeli pełni dla pszczół rolę naturalnego zabezpieczenia. Pszczoły bardzo dbają o czystość w swoich ulach, więc od razu po wprowadzeniu do ula kitują go od środka. Taki zakitowany ul jest szczelny i nie pozwala na dostawanie się do środka zanieczyszczeń i intruzów (np.: innych owadów).
Z czasem, pszczoły kitują w ulu każdą powierzchnię, dzięki czemu bakterie, grzyby i pleśnie nie mają możliwości rozwoju (w końcu propolis jest naturalnym antybiotykiem).
Czy da się przygotować produkty z propolisem, ale bez alkoholu?
Tak, to jest możliwe – ale i tak przechodzimy przez etap wytrawiania propolisu alkoholem. Niektóre preparaty – np. spray’e do gardła dostępne w aptekach i sklepach zielarskich są „na wodzie”. Jak się je przygotowuje? Najpierw robisz nalewkę na alkoholu, następnie alkohol odparowujesz i powstały suchy ekstrakt, już bez %% zawiesza się w wodzie. I gotowe.
Tylko trudno taki proces zrobić w warunkach domowych, bez specjalistycznej aparatury.
Komentarze
Prześlij komentarz