Żyworódka Daigremonta (Kalanchoe daigremontiana Raym. – Hamet & H. Perrier) jest sukulentem należącym do rodziny Gruboszowatych (Crassulaceae) i rodzaju Kalanchoe.
żyworódka Daigremonta (Kalanchoe
daigremontiana)
W stanie naturalnym roślina ta występuje głównie na podłożu z piaskowców lub wapieni na terenach krajów tropikalnych i subtropikalnych Afryki, Azji (wyspy Oceanu Indyjskiego) oraz Ameryki Północnej. W klimacie umiarkowanym uprawiana jest w szklarniach oraz w doniczkach.
Kalanchoe daigremontiana jest rośliną wieloletnią. Łodyga jest prosta, pojedyncza, wzniesiona na wysokość od 30 do 100 cm. Liście są mięsiste, kształtu lancetowatego, barwy ciemnozielonej z fioletowymi lub czerwonobrunatnymi plamami na spodniej stronie. Charakterystyczną cechą są ich ząbkowane brzegi z purpurowymi rozmnóżkami pąkowymi (tzw. bulbillami), które powstają w zagłębieniach liści i służą do rozmnażania wegetatywnego rośliny.
Skład chemiczny
W liściach żyworódki Daigremonta stwierdzono obecność flawonoidów (pochodnych kemferolu i kwercetyny), kwasów organicznych, jak również witaminy E (w formie β-, γ- i δ-tokomonoenolu oraz α-, γ- i δ-tokoferolu) oraz makroelementów (wapń, potas, sód). W częściach nadziemnych i korzeniu rośliny występują sterole, triterpeny oraz bufadienolidy.
Aktywność biologiczna
- przeciwdrobnoustrojowe,
- przeciwwirusowe,
- przeciwutleniające,
- cytotoksyczne oraz
- owadobójcze.
Żyworódka Daigremonta stosowana jest w medycynie ludowej wewnętrznie w
- zapaleniu stawów,
- jako środek przeciwgorączkowy,
- przeciwkaszlowy i
- przeciwwrzodowy.
W tradycyjnej medycynie chińskiej wykorzystywana jest jako środek przeciwwymiotny i przeciwkaszlowy. Natomiast okłady ze świeżych, zmiażdżonych liści lub soku z liści stosowane są w trudno gojących się ranach.
Z uwagi na wąski indeks terapeutyczny oraz ryzyko powstania kardiotoksyczności, spowodowany obecnością bufadienolidów w żyworódce Daigremonta, nie zaleca się stosowania do wewnątrz preparatów sporządzonych z tego gatunku.
Przetwory lecznicze
sok z liści żyworódki Daigremonta (konserwowany 95% alkoholem etylowym)
Sok można uzyskać poprzez zmiksowanie liści, a następnie wyciśnięcie go przez gazę jałową. Przykładowa wydajność - z 400 g surowca można otrzymać około 385 ml soku. Następnie w celu sporządzenia soku konserwowanego 95% alkoholem etylowym, stosuje się proporcje na 100 ml – 77 ml soku z żyworódki + 23 ml 95% alkoholu etylowego (spirytusu).
Zaleca się do stosowania zewnętrznego przy różnych problemach dermatologicznych
(swędzenia, stłuczenia, zmiany skórne itp. ). Zewnętrznie można stosować
także okłady z liści żyworódki Daigremonta.
Komentarze
Prześlij komentarz