Do kąpieli w schorzeniach skórnych stosuje się rośliny o działaniu bakteriobójczym, bakteriostatycznym, przeciwzapalnym, ściągającym, gojącym i łagodzącym.
Najczęściej wykorzystywanymi surowcami są: koszyczek rumianku, kwiat nagietka, kora dębu, liść babki lancetowatej, liść szałwii. Aby kąpiele przyniosły zamierzone efekty, należy pamiętać, że kąpiel leczniczą przeprowadza się zawsze po kąpieli higienicznej (z użyciem mydła), tak aby związki aktywne zawarte w surowcach miały właściwy kontakt ze skórą. Po kąpieli wskazany jest co najmniej godzinny wypoczynek. Efekt leczniczy uzyskuje się po kilku tygodniach zażywania kąpieli.
Kąpiel w trudno gojących się ranach (1)
- 100 g koszyczków rumianku
- 100 g ziela krwawnika
Zioła zalać 3 litrami wrzątku i pozostawić pod przykryciem na 20 min. Przecedzić, napar wlać do wanny napełnionej ciepłą wodą. Czas trwania kąpieli ok. 30 min.
Kąpiel w trudno gojących się ranach (2 )
- 100 g kwiatu nagietka
- 100 g ziela fiołka trójbarwnego
Zioła zalać 2 litrami wrzątku i podgrzewać pod przykryciem do wrzenia, po czym odstawić na 2 min. Odwar przecedzić i wlać do wanny z ciepłą wodą. Czas trwania kąpieli ok. 30 min. Stosować 2-3 razy w tygodniu.
Kąpiel w stanach infekcyjnych skóry
- 50 g kory dębu
- 50 g klącza tataraku zwyczajnego
Zioła wymieszać i zalać 2 litrami zimnej wody. Podgrzewać pod przykryciem ok. 20 min. Pozostawić na 10 min, a następnie przecedzić i odwar wlać do wanny napełnionej ciepłą wodą. Czas trwania kąpieli 15 min.
Kąpiel w przewlekłej infekcji skóry
- 5 łyżek kory dębu
- 3 łyżki koszyczków rumianku
Zioła zalać litrem wrzątku i ogrzewać pod przykryciem przez 15 min. Pozostawić na 10 min, przecedzić i odwar wlać do wanny z ciepłą wodą. Czas trwania kąpieli 10-15 min. Kąpiel zalecana jest na przewlekłe schorzenia skóry, żylaki odbytu. Kąpiel działa łagodząco.
Kąpiel w egzemie skórnej
- 2 garście liści szałwii
Liście zalać 2 litrami wrzątku i pozostawić pod przykryciem na 10 min. Przecedzić i napar wlać do wanny napełnionej ciepłą wodą. Czas trwania kąpieli 10-15 min.
Kąpiel w łuszczycy
- 100 g kwiatu ślazu
- 100 g ziela skrzypu
Zioła zmieszać i zalać 2 litrami zimnej wody. Doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu 5 min. Pozostawić pod przykryciem na dalsze 30 min. Przecedzić, odwar wlać do wanny wypełnionej do połowy ciepłą wodą. Czas trwania kąpieli 20 min.
Kąpiel w grzybicy skóry
- 1-3 ml olejku sosnowego
Olejek wlać do wanny z ciepłą wodą. Czas trwania kąpieli ok. 10 min.
Kąpiel w grzybicy stóp
- 100 g rozdrobnionego siana
- 100 g otrąb pszennych
- 100 g koszyczków arniki
- 100 g mieszanki Septosan (gotowa mieszanka ziołowa)
Zioła wymieszać i odmierzyć 5 szklanek mieszanki. Zalać 3 litrami wody, doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu przez 5 min. Pozostawić pod przykryciem na 30 min, przecedzić. Odwar wlać do wanny z wodą o temp. 37-40° C. Czas trwania kąpieli stóp 15 min. Stosować co 2 dzień.
Kąpiel w wysypkach alergicznych u dzieci
- 2 łyżki ziela skrzypu
- 2 łyżki ziela rdestu ptasiego
- 2 łyżki ziela fiołka trójbarwnego
- 2 łyżki koszyczków rumianku
Zioła wymieszać, 5 łyżek mieszanki zalać 2 litrami wrzątku i ogrzewać na małym ogniu przez 5 min. Pozostawić pod przykryciem na dalsze 15 min, następnie przecedzić i wlać odwar do wanny z wodą o temp. 36-38° C. Czas trwania kąpieli 10 min.
Kąpiel w nadmiernej potliwości
- 100 g liści szałwii
- 50 g kory wierzby
- 25 g koszyczków rumianku
Zioła wymieszać i zalać 3-4 litrami wrzątku, ogrzewać pod przykryciem na małym ogniu ok. 5 min. Pozostawić na dalsze 15 min, a następnie przecedzić i odwar wlać do wanny wypełnionej 1/3 wody o temp. 37° C. Po kąpieli wskazany jest 30 min wypoczynek w łóżku.
Kąpiel w łojotokowym zapaleniu skóry i trądziku
- 100 g korzeni łopianu
- 100 g owoców jałowca
- 100 g pączków sosny
Zioła wymieszać i zalać 3 szklankami letniej wody. Ogrzewać na małym ogniu pod przykryciem przez 10 min, następnie odcedzić i odwar wlać do wanny napełnionej ciepłą wodą. Czas trwania kąpieli 10-15 min.
Komentarze
Prześlij komentarz