Opryszczka wargowa - ziołowe terapie wspomagające leczenie

Opryszczka pospolita, zwana tak ze względu na powszechność występowania, określana jest też potocznie mianem „zimna". Przyczyną opryszczki jest zakażenie wirusowe wywoływane przez dwa spokrewnione wirusy HSV (Herpes simplex virus).

 

Opryszczka wargowa to jedna z postaci opryszki pospolitej, którą wywołuje wirus HSV-1. Schorzenie to charakteryzuje się pojedynczymi skupiskami bolesnych pęcherzyków pojawiających się przeważnie w kąciku ust (pogranicze błony śluzowej oraz skóry).

wirus HSV-1 - najczęściej powoduje opryszczkę warg oraz jamy ustnej; przenosi się z wydzieliną pęcherzykową, śliną i przez bezpośredni kontakt z błonami śluzowymi; wirus ginie w temperaturze pokojowej i po wyschnięciu. Wirus ten wywołuje tzw. zakażenie latentne, co oznacza, że osoba zakażona opryszczką będzie już zawsze miała w organizmie wirusa opryszczki. Nawet po zaniknięciu objawów wirusy opryszczki pozostają w stanie „uśpienia" i okresowo uczynniają się np. pod wpływem stresu, czy osłabienia organizmu. Nie jest znana metoda całkowitego wyleczenia zakażenia HSV.

Trzeba pamiętać o tym, że nosiciel wirusa może nim zarażać nawet wtedy, gdy nie ma objawów opryszczki. Kiedy na skórze pojawią się pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, trzeba zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi, bo to najbardziej zaraźliwy okres choroby.

Ziołolecznictwo oferuje terapie wspomagające, które wykazują dużą skuteczność w leczeniu opryszczki pierwotnej, a także mogą stanowić podstawę kuracji w w leczeniu opryszczki nawrotowej.

Maść propolisowa 3% - smarować 2-3 razy dziennie; UWAGA: propolis może wykazywać działanie drażniące i alergizujące, dlatego przed zastosowaniem należy wykonać próbę uczuleniową.

okład czosnkowy - zetrzeć delikatnie na tarce fragment ząbka czosnku, wymieszać z odrobiną oliwy z oliwek do uzyskania gęstej papki, wacikiem przykładać na zmienione chorobowo miejsca; stosować 2 razy dziennie, rano i wieczorem; UWAGA: może wystąpić podrażnienie oraz pieczenie.

okład cebulowy - do zmienionych chorobowo miejsc przykładać miazgę ze świeżej cebuli 2-3 razy dziennie;

krem -składniki i sposób przygotowania

  • krem Nivea 1 łyżeczka
  • naturalny olejek melisowy 2 krople
  • naturalny olejek z drzewa herbacianego 2 krople

Porcje kremu przełożyć do niewielkiego pojemnika i wymieszać z olejkami, następnie szczelnie zakręcić i przechowywać w lodówce Smarować zmiany opryszczkowe za pomocą patyczka kosmetycznego 3-4 razy dziennie.

mikstura aloesowo-octowa - zmieszać po 1 łyżeczce: soku z aloesu, octu jabłkowego i letniej wody; patyczkiem kosmetycznym smarować zmiany 3-4 razy dziennie; płyn przechowywać w lodówce i codziennie przygotowywać świeży.

napar nagietkowo-rumiankowy - dokładnie wymieszać po 1 łyżeczce obu surowców zielarskich (kwiat nagietka i kwiat rumianku), mieszankę zalać w termosie 1/3 szklanki wrzącej wody i odstawić na 30 minut, przecedzić, mocno odciskając zioła; delikatnie przecierać zmiany i ich okolice 3-4 razy dziennie; każdorazowo używać świeżego wacika.

nalewka z kłącza pięciornika kurze ziele (Tinctura Tormentillae)

1 część kłączy pięciornika zalać 5 częściami 70% alkoholu. Nalewkę pozostawia się w szczelnie zamkniętym naczyniu przez 7—10 dni w temperaturze pokojowej, w miejscu zaciemnionym, od czasu do czasu mieszając. Następnie nalewkę należy przecedzić przez gęstą gazę lub watę.

Smarować zmiany opryszczkowe za pomocą patyczka kosmetycznego 2-3 razy dziennie przez 1-2 minuty.

nalewka z dębianek (galasów) (Tinctura Gallae)

Około 100 g galasów zalewamy 500 ml 70% alkoholu etylowego. Nalewkę można stosować już po 2 tygodniach. Smarować zmiany opryszczkowe za pomocą patyczka kosmetycznego 2-3 razy dziennie przez 1-2 minuty.

Bibliografia:
Olechnowicz-Stępień, W., Lamer-Zarawska, E. (1986). Rośliny lecznicze stosowanie u dzieci. Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich.
Ilona Kaczmarczyk-Sedlak, Arkadiusz Ciołkowski. Zioła w medycynie Choroby skóry włosów i paznokci tom 1. PZWL
Janicki, K., Rewerski, W. (Eds.). (1991). Medycyna naturalna. PZWL.
Skarzyński, A. (1994). Ziół a czynią cuda. Agencja Wydawnicza" Comes".

 

 

Komentarze