Które owoce i warzywa są najbardziej zanieczyszczone pestycydami?

W skrócie

  • Truskawki znajdują się na szczycie listy produktów najbardziej skażonych pestycydami; 98% zbadanych próbek zawierało co najmniej jeden wykrywalny rodzaj pestycydu
  • Wśród innych mocno zanieczyszczonych owoców i warzyw znajdują się jabłka, nektarynki, brzoskwinie i seler
  • Spożywanie ekologicznych produktów jest jednym z najlepszych sposobów na obniżenie ogólnego obciążenia pestycydami

Według dr. Mercoli

Jeśli jesz truskawki w formie dodatku do porannego smoothie lub jako szybką przekąskę, upewnij się, że są ekologiczne. W przeprowadzonej przez Environmental Working Group (EWG) analizie 48 owoców i warzyw, truskawki zyskały wątpliwy tytuł produktu najbardziej zanieczyszczonego pozostałościami pestycydów.

Pobiły w tym jabłka (pierwsze miejsce w 2015 roku) i okazało się, że zanieczyszczenie jest powszechne – 98% próbek zawierało co najmniej jeden wykrywalny rodzaj pestycydu.

Prawdopodobnie nie jest zaskakujące, że konwencjonalnie uprawiane owoce i warzywa mogą być skażone pestycydami, ale istnieją duże różnice w przypadku poszczególnych upraw.

Wiedza o tym, które produkty są najbardziej zanieczyszczone pestycydami, pomoże ustalić, które produkty spożywcze należy kupować z ekologicznych upraw, a które można bezpiecznie spożywać, pomimo że pochodzą z upraw konwencjonalnych.

Spożywanie truskawek może narazić Cię na szkodliwe działanie wielu rodzajów pestycydów

Truskawki są jednym z najpopularniejszych owoców w USA. Przeciętny Amerykanin zjada blisko 8 funtów (ok. 4 kg) truskawek rocznie, a „wraz z nimi dziesiątki pestycydów, w tym chemikalia powiązane z rakiem i bezpłodnością lub zakazane w Europie” – powiedzieli Bill Walker i Sonya Lunder w swoim oświadczeniu.

EWG wykorzystał dane pochodzące z amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), dzięki którym stwierdzono, że truskawki przebadane w latach 2009 i 2014 zawierały prawie sześć różnych pestycydów na próbkę w porównaniu do mniej niż dwóch pestycydów na próbkę w przypadku pozostałych produktów.

Według danych z Kalifornii, na każdy akr truskawek uprawianych w tym stanie w 2014 roku, zastosowano prawie 300 funtów (136 kg) pestycydów. Porównując to do kukurydzy, która jest uznawana za uprawę o intensywnym wykorzystaniu pestycydów, na jeden akr przypada ich około 5 funtów (2,3 kg).

Zakłócające działanie hormonów, potencjalnie rakotwórcze pestycydy stosowane w przypadku upraw truskawek

Jakie rodzaje pestycydów są stosowane podczas uprawiania truskawek? Według EWG są to:

  • Karbendazym — środek grzybobójczy zakłócający działanie hormonów, zakazany w Unii Europejskiej
  • Bifentryna — insektycyd określany przez kalifornijskie organy regulacyjne jako potencjalny czynnik rakotwórczy dla ludzi.
  • Malation — toksyna układu nerwowego, którą Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem sklasyfikowała jako prawdopodobny czynnik rakotwórczy dla ludzi.

Analiza EWG wykazała, że 40% badanych truskawek zawierało pozostałości 10 lub więcej pestycydów (jedna próbka miała nawet 17 różnych pestycydów).

Wiadomo również, że niektórzy plantatorzy truskawek używają 60 różnych pestycydów na swoich polach. O ile to możliwe, wybieraj truskawki z ekologicznych upraw lub wyhoduj własne.

Truskawki są łatwe w uprawie. Ponadto są bylinami, więc odrastają każdego roku w większości klimatów. Dodatkowo, gdy sam je uprawiasz, zyskujesz satysfakcję ze zbioru własnych owoców do przygotowania sezonowej, letniej uczty. Jak zauważa EWG, truskawki dopiero niedawno stały się dostępne przez cały rok:

„Świeże truskawki były niegdyś sezonowymi przysmakami dostępnymi w ograniczonej ilości tylko przez kilka wiosennych i letnich miesięcy.

W ostatnich dziesięcioleciach zwiększone stosowanie pestycydów i innych metod upraw wspomaganych chemicznie sprawiło, że tanie truskawki stały się dostępne przez cały rok, a agresywne kampanie marketingowe pobudzały konsumpcję.”

Owoce i warzywa, które są najbardziej i najmniej skażone pestycydami

Z wyjątkiem truskawek, które pokonały jabłka i zajęły pierwsze miejsce, lista EWG „Dirty Dozen” (dosł. brudna dwunastka) z 2016 zawierająca owoce i warzywa najbardziej skażone pestycydami wygląda bardzo podobnie do listy z 2015 roku. Podobnie jak lista „Clean 15” (dosł. czysta 15), która prezentuje owoce i warzywa zawierające niewielkie pozostałości pestycydów.

Analiza EWG łączy sześć różnych miar skażenia w celu uzyskania złożonego wyniku dla każdego rodzaju produktu. Wyniki są następujące:

Lista EWG pt. „Brudna dwunastka” z 2016 roku (poniższe produkty należy kupować z upraw ekologicznych):

  1. Truskawki
  2. Jabłka
  3. Nektarynki
  4. Brzoskwinie
  5. Seler
  6. Winogrona
  7. Wiśnie
  8. Szpinak
  9. Pomidory
  10. Czerwona papryka
  11. Pomidorki cherry
  12. Ogórki

Lista EWG pt. „Czysta 15” z 2015 roku (poniższe produkty można kupować z upraw konwencjonalnych):

  1. Awokado
  2. Kukurydza
  3. Ananas
  4. Kapusta
  5. Zielony groszek (mrożony)
  6. Cebula
  7. Szparagi
  8. Mango
  9. Papaja
  10. Kiwi
  11. Bakłażan
  12. Melon miodowy
  13. Grejpfrut
  14. Melon kantalupa
  15. Kalafior

Limity tolerancji pestycydów w USA są zbyt łagodne

Większość badanych próbek mieściła się w dopuszczalnych przez prawo normach dla pozostałości pestycydów. Na przykład tylko pięć badanych próbek truskawek przekroczyło poziom tolerancji określony przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA). Jest to górny dopuszczalny limit dla poszczególnych pestycydów w produkcie.

Niestety, to, że poziomy pestycydów znajdują się poniżej poziomu tolerancji, nie gwarantuje, że są bezpieczne. Jak zauważa EWG:

„Niektórzy porównują normy dla pestycydów do ograniczenia prędkości na poziomie 500 mil na godzinę. Jeśli zasady ruchu drogowego są tak luźne, że nie można ich złamać, nikt nie może czuć się bezpiecznie.”

Na przykład, nie ma żadnych prawnych ograniczeń co do liczby różnych pestycydów dopuszczalnych w żywności. Skutki tych chemicznych koktajli są nieznane, ale obawa jest uzasadniona, zwłaszcza, że zarówno dorośli, jak i dzieci są narażeni na niskie dawki przez całe życie.

Poziomy tolerancji nie uwzględniają również najnowszych badań pokazujących, że te związki chemiczne mogą być toksyczne nawet na bardzo niskim poziomie. Badanie CHAMACOS pokazuje, że już bardzo małe ilości pestycydów mogą być szkodliwe.

Dzieci urodzone w dolinie Salinas Valley w Kalifornii – mekka rolnicza – były obserwowane do wieku 12 lat, aby ocenić wpływ pestycydów na ich rozwój. Ekspozycja matki na związki fosforoorganiczne w czasie ciąży była związana z:

  • Krótszym trwaniem ciąży;
  • Słabszymi odruchami noworodkowymi;
  • Niższym IQ i gorszymi zdolnościami poznawczymi u dzieci;
  • Zwiększonym ryzykiem wystąpienia problemów z uwagą u dzieci.

Pozostałości glifosatu nadal są tajemnicą

Glifosat, aktywny składnik herbicydu Roundup firmy Monsanto, jest najczęściej używanym związkiem chemicznym w rolnictwie. Jednak nie wiadomo dokładnie, jaki poziom glifosatu jest dopuszczalny w pożywieniu, ponieważ USDA go nie sprawdza. Dopiero w lutym 2016 roku, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ogłosiła, że być może rozpocznie testowanie żywności pod kątem glifosatu.

Analizy zlecone przez organizacje Moms Across America i Sustainable Pulse sugerują, że spożywanie nieekologicznych, genetycznie modyfikowanych (GE) produktów spożywczych (najlepszych kandydatów do stosowania Roundup) wiąże się z wyższymi poziomami glifosatu w organizmie. W projekcie Detox wyjaśniono:

„Stwierdzono, że poziom glifosatu jest znacznie wyższy w moczu ludzi, którzy spożywali żywność nieekologiczną, w porównaniu z osobami, które spożywały głównie żywność ekologiczną. U osób przewlekle chorych zauważono znacznie wyższe pozostałości glifosatu w moczu niż u zdrowych ludzi.

W osobnej, szczegółowej analizie, glifosat został znaleziony w moczu krów, ludzi i królików. Krowy utrzymywane w obszarze wolnym od GM miały znacznie niższe stężenia glifosatu w moczu niż krowy z konwencjonalnych systemów hodowli zwierząt.”

Spożywanie żywności ekologicznej obniża poziom pestycydów w Twoim organizmie

Według danych amerykańskich Centr Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), ponad 75% populacji USA ma wykrywalny poziom pestycydów organofosforanowych w moczu. Jeśli nie jesteś rolnikiem, Twoja dieta jest jedną z najbardziej prawdopodobnych dróg narażenia na pestycydy.

Spożywanie ekologicznej żywności jest jednym z najlepszych sposobów na obniżenie ogólnego obciążenia organizmu pestycydami. Największe badanie dotyczące tego tematu wykazało, że ludzie, którzy „często lub zawsze” jedli żywność ekologiczną, mieli o 65% niższe poziomy pozostałości pestycydów w porównaniu do osób, które spożywały najmniejszą ilość produktów ekologicznych.

Badania wykazały również, że produkty ekologiczne miały średnio 180 razy mniejszą zawartość pestycydów niż produkty pochodzące z upraw konwencjonalnych. Niestety, nie wszyscy mają dostęp do szerokiej gamy produktów ekologicznych lub wystarczających środków na zakup tego typu żywności, która czasem może być droższa niż produkty konwencjonalne.

Pamiętaj, że jedzenie warzyw, nawet jeśli nie są ekologiczne, jest lepsze niż nie jedzenie warzyw w ogóle. Jeśli jednak chcesz ustalić priorytety, zapoznaj się z listą „Brudna dwunastka” i kupuj produkty ekologiczne tak często, jak to tylko możliwe. Jeśli kupujesz na targowiskach, które gorąco polecam, możesz również bezpośrednio zapytać rolnika o użycie pestycydów.

Można znaleźć produkty, które nie są certyfikowane jako ekologiczne, a które mogą być znacznie mniej skażone pestycydami niż typowe, konwencjonalne produkty – to zależy od rolnika Więc jeśli nie możesz znaleźć produktów ekologicznych, poszukaj lokalnego rolnika, który wyeliminował stosowanie pestycydów (lub używa ich tylko w minimalnej ilości).

Wreszcie, jeśli wiesz, że byłeś narażony na działanie pestycydów, spożywaj sfermentowane pokarmy, takie jak kimchi. Bakterie kwasu mlekowego powstałe podczas fermentacji kimchi pomogą organizmowi rozłożyć pestycydy.

Źródło: 

artykuł opublikowany na stronie polish.mercola.com 18 Września 2018

 

Komentarze