Jemioła pospolita - zastosowanie terapeutyczne

Jemioła pospolita (Viscum album L.) jest rośliną należącą do rodziny sandałowcowatych (Santalaceae).

Jest krzewem dwupiennym, wyrastającym do 1 m wysokości o widlasto rozgałęzionych oliwkowozielonych pędach. Liście ma trwałe, skórzaste, naprzeciwległe. Kwiaty niepozorne, z zielonkawym czterokrotnym okwiatem. Owocem jemioły jest nibyjagoda, lepka, kulista, jednonasienna, biała lub żółtawa. Jemioła jest półpasożytem występującym na drzewach liściastych oraz na sośnie i jodle, szczególnie często na topolach, jesionach, klonach, brzozach, lipach, jabłoniach i dębach.

Gatunek Viscum album L. obejmuje trzy podgatunki - przez część systematyków traktowane jako gatunki odrębne, są to:

  • jemioła pospolita typowa (Viscum album L. ssp. album), jako gatunek posożytuje na drzewach rodzajów: Pinus, Alnus, Salix, Populus, Robinia, a na zachodzie i na południu Europy także na dębach.
  • jemioła pospolita jodłowa (Viscum album subsp. abietis (Wiesb.) Abrom.) - pasożytuje na jodle pospolitej Abies alba, występuje tylko w granicach zasięgu jodły.
  • jemioła pospolita rozpierzchła (Viscum album subsp. austriacum (Wiesb.) Vollm) -mniejsza i drobniejsza od gatunków poprzednich, występuje na drzewach szpilkowych rodzajów Pinus, Picea, Juniperus.

Jemioła pasożytuje na swoim żywicielu w sposób umiarkowany nie doprowadzając do całkowitego wyniszczenia czy uschnięcia, jak to dzieje się z hubami i może dlatego nie była uważana za roślinę szkodliwą, którą należy tępić.

 Surowiec leczniczy stanowi ziele jemioły — Herba Visci

Zbiera się jemiołę w zimie i wczesną wiosną, bo nie tylko jest wtedy najlepszym surowcem leczniczym, ale też nie trzeba jej wypatrywać wśród gęstego listowia drzew. Najlepszym terminem zbioru jest listopad i grudzień oraz marzec, kwiecień. Z jemioły obłamuje się cieńsze gałązki ze skórzastymi liśćmi, odrzucając grubsze. Bardzo trudno jest ją suszyć. Schnie powoli przez kilka tygodni w temperaturze do 30°C.

główne związki

Właściwości lecznicze mają liście i cała świeża roślina zawierające do 0,1% trującej, ale czynnej farmakologicznie wiskotoksyny, glikozyd wiskoflawinę, cholinę. acetylocholinę, związki triterpenowe (kwasy ursolowy i oleanolowy), flawonoidy (kwercetynę), ksantofil, kwasy organiczne i inne.

działanie i zastosowanie

Wodne i alkoholowe wyciągi z jemioły działają głównie na:

  • poprawę przemiany materii
  • przeciw wysokiemu ciśnieniu
  • wpływają na regulację bicia serca
  • można ich użyć przy nadmiernym krwawieniu
  • leczniczo w chorobie reumatycznej
  • działają przeciwsklerotycznie

Obecnie trwają badania nad przeciwnowotworowym działaniem przetworów z jemioły. Są one stosowane w alternatywnych terapiach wspomagających leczenie nowotworów.

Na rynkach zagranicznych dostępnych jest kilka rodzajów preparatów z jemioły stosowanych w różnych wskazaniach, podczas gdy w Polsce są one na razie w większości niedostępne. W aptekach nabyć można jedynie wyciąg alkoholowy z jemioły Intractum Visci albi stosowany w stanach łagodnego nadciśnienia tętniczego.

Wskazanie do stosowania przetworów z ziela jemioły stanowi:

  • choroba nadciśnieniowa, głównie u osób starszych
  • zmiany miażdżycowe
  • zaburzenia krążenia mózgowego
  • wahania ciśnienia krwi
  • nadciśnienie pochodzenia nerwowego oraz nerkowego
  • choroba nowotworowa (leczenie alternatywne)

 Siła i skuteczność działania surowca zależy od gatunku żywiciela rośliny, także od okresu zbioru jemioły. Jemioła nie należy do surowców bezpiecznych i nie należy stosować jej w samoleczeniu. Przedawkowanie wyciągów z jemioły może spowodować zatrucie (biegunka, wymioty, drgawki, majaczenie).

Nie należy przekraczać dziennej dawki 10 g ziela jemioły lub po odpowiednim przeliczeniu w przypadku preparatów leczniczych.

Jemioła – przetwory lecznicze

Wyciągi wodne z jemioły należy robić na zimno (Maceratio).

herbata lecznicza

2,5 g ziela (1 łyżeczka) zalać 1 szklanką zimnej przegotowanej wody (macerować 12 godzin w temperaturze pokojowej), pić 1—2 szklanki dziennie.

wino jemiołowe

dodaje się 40 gramów ziela do 1 litra wina; preparat jest gotowy do użycia po 3 dniach. Zażywać 5–10 ml 2–3 razy dziennie

wyciąg alkoholowy ze świeżego ziela jemioły (intrakt)

przygotowanie - 1 część świeżego ziela jemioły na 1 części 96% etanolu.

Przyjmuje się zwykle pól łyżeczki preparatu (20-50 kropli) rozcieńczone 0,25 szklanki wody, 3 x dz.

Odwar i napar z ziela jemioły ze względu na sposób sporządzania (wysoka temperatura), uważa się za przetwory o małej wartości leczniczej i o ograniczonym zakresie stosowania.

maść na odmrożenia

Świeże białe owoce jemioły rozgnieść, wymieszać ze smalcem. Kilka razy dziennie smarować odmrożone miejsca. Maść świetnie nadaje się do leczenia wszelkich zmian skórnych i odcisków.

Bibliografia
Ożarowski, A. (1980). Ziołolecznictwo. PZWL, Warszawa.
Jemioła pospolita i jej właściwości lecznicze. Wiadomości zielarskie. 1992/1
Dziak, A., & Kuźnicka, (1960). Zioła lecznicze:(zbiór i stosowanie). Państ. Zakład Wydawnictw Lekarskich.
Kabzińska D. Jemioła – znany nieznany sprzymierzeniec w leczeniu onkologicznym. Biotechnologia.pl nr 2-3, s. 22-25, Lipiec 2017
Lamer-Zarawska, E., Kowal-Gierczak, B., & Niedworok, J. (Eds.). (2007). Fitoterapia i leki roślinne. Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

Komentarze