Ziele nostrzyka - działanie terapeutyczne

Surowiec pochodzi od gatunku nostrzyk żółty (Melilotus officinalis L.).

 

Nostrzyk rośnie pospolicie w całym kraju w zaroślach, na łąkach, przydrożach i miedzach. Jest to roślina dwuletnia o wysokości 30—90 cm, o gałęzistych łodygach, lancetowatych liściach brzegiem piłkowano-ząbkowanych. Kwiaty nostrzyka są żółte, zebrane w grona o długości 0,5—0,7 cm. Nostrzyk kwitnie od czerwca do września.

Główne związki

Ziele nostrzyka zawiera związki kumarynowe (melilotozyd i glikozyd kwasu kumarynowego — podczas suszenia uwalnia się kumaryna i melilotyna). Surowiec zawiera też kwasy o-kumarynowy i melilotowy, alantoinę, flawonoidy i garbniki.

Działanie

Ziele nostrzyka działa przeciwskurczowo na naczynia krwionośne, wzmaga krążenie krwi, ma właściwości przeciwzapalne. Obniża także krzepliwość krwi i niebezpieczeństwo powstawania zakrzepów. Należy zaznaczyć, że duże dawki surowca mogą spowodować krwawienie wewnętrzne. Dla dawek leczniczych brak jest przeciwwskazań, konieczna jest jednak ostrożność u osób z niewydolnością wątroby i nerek, z powodu możliwości toksycznego działania kumaryny i dwukumarolu po podaniu doustnym.

 
Bibliografia:
Kohlmünzer S. Farmakognozja, Warszawa 1977
Mowszowicz J. Przewodnik do oznaczania krajowych roślin lekarskich, Warszawa 1983.
Ożarowski A.: Ziołolecznictwo. Warszawa 1983.
 

Komentarze