Liść podbiału - działanie terapeutyczne

Surowiec pochodzi od gatunku podbiał pospolity (Tussilago farfara L.).

 

Podbiał w Polsce występuje pospolicie na przydrożach, wilgotnych polach, rumowiskach, na brzegach wód. Jest to roślina wieloletnia, do 15 cm wysoka, o grubym, pełzającym kłączu. Pędy kwiatowe rozwijające się przed liśćmi są pokryte czerwonawymi łuskami i zakończone koszyczkiem o średnicy ok. 2,5 cm. Kwiaty są złocistożółte. Liście pojawiają się później, mają od 10 do 15 cm długości, są okrągławosercowate, nierówno ząbkowane. Z wierzchu młode liście mają biały kutner (kutner – gęste, poplątane włoski okrywające liście, łodygę i owoce u niektórych roślin.). Później liście są nagie, od spodu wszystkie pokryte są trwałym, białym kutnerem. Podbiał kwitnie w marcu i kwietniu.

Główne związki

Liście podbiału zawierają ok. 8% substancji śluzowych, garbniki, olejek eteryczny, flawonoidy, fitosterole, kwasy polifenolowe, a także sole mineralne.

Działanie

Liście podbiału, ze względu na zawartość śluzu, działają osłaniająco na błony śluzowe jamy ustnej, gardła i krtani oraz (słabiej) żołądka. Garbniki i olejek eteryczny wywierają pomocnicze działanie ściągające i przeciwbakteryjne.

 Bibliografia:
Kohlmünzer S. Farmakognozja, Warszawa 1977
Mowszowicz J. Przewodnik do oznaczania krajowych roślin lekarskich, Warszawa 1983.
Ożarowski A.: Ziołolecznictwo. Warszawa 1983.

 

 

Komentarze