Uwaga na szkodliwe sprzęty kuchenne

Kilka lat temu pojawiły się na świecie niepokojące informacje dotyczące wyrobów kuchennych (tj. łyżki wazowe, łyżki cedzakowe, łopatki, ubijaki) wykonanych z czarnego poliamidu.

 


Sprzęty te znajdują się w obrocie handlowym do tej pory. Wszystkie te wyroby przeznaczone są do wielokrotnego użytku i wykorzystywane są do kontaktu z żywnością gorącą.

Czasami producenci nie podają informacji, że narzędzie jest wykonane z poliamidu, ale używają nazwy czarny nylon. Jest to jednak to samo.

Problem z tymi sprzętami polega na tym, że uwalniają one do żywności pierwszorzędowe aminy aromatyczne (PAAs – Primary Aromatic Amines).

Niektóre z PAAs uznane zostały przez Międzynarodową Agencję ds. Badań nad Rakiem (IARC – International Agency for Research on Cancer) za substancje potencjalnie rakotwórcze dla człowieka. Przykładem takiej substancji jest 4,4’-metylenodianilina (MDA), której migrację z wyrobów kuchennych przeznaczonych do kontaktu z żywnością stwierdza się ostatnio dość często.

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej (Dyrektywa 2002/72/WE) materiały i wyroby z tworzyw sztucznych przeznaczone do kontaktu z żywnością, nie mogą uwalniać PAAs w ilości wykrywalnej metodą analityczną o granicy wykrywalności 0,01 mg/kg żywności lub płynu modelowego imitującego żywność.

Badania przeprowadzone przez polskich naukowców potwierdziły doniesienia innych zagranicznych grup badawczych.

Sprzęty kuchenne dostępne na polskim rynku, wykonane z czarnego poliamidu (czarnego nylonu), uwalniają do żywności PAAs w ilościach przekraczających dopuszczalną normę.

 Bibliografia:

Pawlicka, M., Ćwiek-Ludwicka, K., Starski, A., Półtorak, H., Stelmach, A. (2009). Oznaczanie migracji pierwszorzędowych amin aromatycznych (PAAs) z wyrobów kuchennych przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Bromat. Chem. Toksykol, 3, 558-563.

Perez, M. Â. F., Padula, M., Moitinho, D., Bottoli, C. B. G. (2019). Primary aromatic amines in kitchenware: Determination by liquid chromatography-tandem mass spectrometry. Journal of Chromatography A, 1602, 217-227.

 

Komentarze