Naturalne repelenty, czyli jak zwalczyć lub odstraszyć szkodniki

Wszyscy nienawidzimy tych irytujących szkodników, które nękają nas na piknikach, rzucają się na nasze zwierzęta i paradują przez spiżarnie. Walczymy z nimi w pomieszczeniach i na zewnątrz. Dokuczają nam komary, pchły, kleszcze, mole, chrząszcze, mrówki, karaluchy, pająki, rybiki, skorki, muchy domowe, muchy owocowe i wiele innych pełzających oraz latających stworzeń.

Ten post przedstawi naturalne ziołowe alternatywy dla arsenału środków chemicznych, które są dostępne do odstraszania lub zwalczania owadów i szkodników.

Wiele ziół uwalnia silnie aromatyczne olejki, które, choć atrakcyjne dla większości ludzi, odpychają robaki i gryzonie, których węch jest znacznie czulszy niż nasz. Niektóre zioła, takie jak wrotycz pospolity, piołun i inne naturalne składniki, takie jak czysty boraks i ziemia okrzemkowa, działają raczej jako środki owadobójcze niż repelenty; przy właściwym zastosowaniu są jednak nieszkodliwe dla ludzi, zwierząt i środowiska.

 Proszki owadobójcze

Proszki owadobójcze sprawdzają się lepiej niż mokry spray w przypadku zwalczania owadów np. pcheł czy kleszczy w dywanach czy tapicerowanych meblach. Także wtedy, gdy inwazja owadów odbywa się na dużej powierzchni, czy wręcz dotyczy całego domu. Suche preparaty, których skład zamieszczono poniżej, są skuteczne w zwalczaniu owadów, zapewniają ładny zapach i nie niszczą mebli.

Ilość proszku jaką uzyskuje się po zmieszaniu składników wystarcza na około 30 m2 powierzchni. Jeśli proszek nie zostanie wykorzystany w całości, należy przesypać go do szczelnego, ciemnego pojemnika i przechowywać nie dłużej niż rok.

1.    Wszystkie składniki należy wsypać do szklanego słoja i wymieszać najlepiej drewnianym patyczkiem.

2.    Szczelnie zamknięty słój należy pozostawić na około 72 godziny w ciemnym miejscu, potrząsając całością przynajmniej raz dziennie. Po tym czasie olejki eteryczne powinny zostać całkowicie wchłonięte przez sypkie składniki.

3.    Słój można przekształcić w poręczny dozownik proszku. Wystarczy wykonać w zakrętce około 12 otworów np. gwoździem. Jeśli słój nie będzie używany, wystarczy zakryć go kawałkiem folii i wtedy zakręcić.

4.    Proszek należy rozsypywać z wysokości nie większej niż 5 cm i w ilości zapewniającej bezproblemowe usuwanie odkurzaczem. Taka wysokość rozpylania uchroni nas przed nadmiernym rozpylaniem się proszku. Dla bezpieczeństwa można zabezpieczyć się maseczką i okularami.

5.    Po 24 godzinach całość należy odkurzyć, a filtr z odkurzacza dokładnie umyć.

6.    Kolejne zabiegi należy przeprowadzać raz w tygodniu przez trzy kolejne tygodnie.

7.    Ważne jest, aby proszek rozsypywać równomiernie. W ten sposób owady nie znajdą dla siebie „czystych” powierzchni.

Proszek rozmarynowy

Dobrze sprawdza się w usuwaniu pcheł z dywanów.

Uwaga: Mieszanka ta zawiera boraks, który może podrażniać błony śluzowe. Konieczne jest, aby pomieszczenie zamknąć przed dziećmi i zwierzętami aż do całkowitego odkurzenia.

 Składniki:

1,5 szklanki ziemi okrzemkowej*

0,75 szklanki boraksu

0,5 szklanki sproszkowanych liści rozmarynu

0,25 szklanki sody oczyszczonej

30 kropli olejku miętowego lub rozmarynowego (opcjonalnie)

* Okrzemki to jednokomórkowe glony o wielkości od 5 do 500 mm, które żyją pojedynczo lub w koloniach. Pancerzyki okrzemek są bardzo trwałe i mogą zawierać nawet do 90% krzemionki. Po śmierci komórki pancerzyki opadają na dno zbiornika wodnego tworząc osady okrzemkowe, zwane ziemią okrzemkową lub diatomitem. Jeden cm3 diatomitu zawiera 2,5 miliarda skorupek. Ziemia okrzemkowa może być pochodzenia słodkowodnego lub morskiego. Jest ona bardzo odporna na wysoką temperaturę i chemikalia. Jest materiałem porowatym i bardzo lekkim. Wykorzystuje się ją do oczyszczania i filtracji, głównie piwa, wina, cukru oraz farb i lakierów. Zapewnia ona także ochronę i izolację termiczną, dlatego też jest wykorzystywana do produkcji cegieł i jest dodawana do betonu i cementu. Najbogatsze źródła diatomitu występują w Ameryce Północnej – złoże Lompoc w Kalifornii. W Polsce złoża diatomitu występują w okolicach Przemyśla, Krosna i Leszczawki.

Źródło: Rakowska, B. (2003). Okrzemki-organizmy, które odniosły sukces. Kosmos, 52(2-3), 307-314.

 Trójskładnikowy proszek cytrusowy

Siłę tego preparatu stanowi limonen, bardzo ładnie i świeżo pachnący związek o działaniu antybakteryjnym oraz antyinsektycydowym, który zawarty jest w olejku cytrynowym, z pomarańczy słodkiej i grejpfrutowym.

Składniki:

2,5 szklanki ziemi okrzemkowej

0,5 szklanki sody oczyszczonej

10 kropli każdego z olejków – cytrynowego, z pomarańczy słodkiej, grejpfrutowego

 

 Proszek kwiatowy

Składniki:

2,5 szklanki ziemi okrzemkowej

0,5 szklanki sproszkowanych kwiatów lawendy

15 kropli olejku geraniowego

15 kropli olejku lawendowego

 

Proszek owadobójczy do kuchni i łazienki

Proszek ten przewidziany jest do stosowania na małych powierzchniach np. w rogach pomieszczeń typu kuchnia czy łazienka. Drażniący zapach pieprzu odstrasza owady.

Uwaga: Mieszanka ta zawiera boraks, który może podrażniać błony śluzowe. Konieczne jest, aby pomieszczenie zamknąć przed dziećmi i zwierzętami aż do całkowitego odkurzenia.

 Składniki:

2,5 szklanki boraksu

0,5 szklanki mielonego czarnego pieprzu

40 kropli olejku z eukaliptusa gałkowego (Eucalyptus globulus Labill.) lub eukaliptusa cytrynowego (Corymbia citriodora (Hook.) K.D.Hill & L.A.S.Johnson)

 Dozowanie:

Należy rozsypać 0,5 łyżeczki proszku w rogach szafek, pod sprzętami lub wszędzie tam, gdzie widoczne są owady. Proszek pozostawiamy przez około miesiąc, a następnie usuwamy odkurzaczem. Miejsce zmywamy wilgotną ściereczką z dodatkiem kilku kropli olejku z mięty pieprzowej, paczuli, rozmarynu lub eukaliptusa.

Bibliografia:
Naturally Bug-Free.
75 Nontoxic Recipes for Repelling Mosquitoes, Ticks, Fleas,
Ants, Moths & Other Pesky Insects
by
Stephanie L. Tourles

 

 

Komentarze