Koszyczek rumianku (zwany popularnie kwiatem Anthodium Chamomillae, syn. Flos Chamomillae)
Surowiec pochodzi od gatunku rumianek pospolity (Matricaria chamomilla L.).
Rumianek rośnie w Polsce powszechnie na łąkach i nieużytkach, jest również uprawiany. Jest to roślina jednoroczna, silnie pachnąca, o wysokości 15—40 cm. Łodygę ma nagą, silnie gałęzistą, liście podwójnie lub potrójnie pierzastodzielne. Koszyczki o średnicy 1,3—2,2 cm umieszczone są na długich szypułkach. Kwiaty brzeżne białe, pod koniec kwitnienia odginają się w dół. Kwiaty środkowe żółte, rurkowate, bardzo drobne. Rumianek kwitnie od maja do sierpnia.
Główne związki
Koszyczki rumianku zawierają od 0,3 do 1,2% olejku eterycznego, którego głównymi czynnymi składnikami są chamazulen, alfa-bisabolol i jego tlenki oraz spiroeter. Ponadto w surowcu występują flawonoidy (m.in. apigenina, luteolina, kwercetyna i ich glikozydy), związki kumarynowe, śluz, karotenoidy i sole mineralne.
Działanie
Koszyczki rumianku, stosowane w postaci wyciągów i naparów, działają przeciwzapalnie, przeciwskurczowo - głównie na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, przywracają prawidłowe ruchy perystaltyczne i zapobiegają wzdęciom. Rumianek jest skutecznym środkiem wiatropędnym.
Bibliografia:Kohlmünzer S. Farmakognozja, Warszawa 1977
Mowszowicz J. Przewodnik do oznaczania krajowych roślin lekarskich, Warszawa 1983.
Ożarowski A.: Ziołolecznictwo. Warszawa 1983.
Komentarze
Prześlij komentarz