Zespół pieczenia w jamie ustnej (BMS; ang. burning mouth syndrome) jest przewlekłym zespołem bólowym dotyczącym błony śluzowej jamy ustnej. Polega na doświadczaniu uczucia pieczenia, bólu, szczypania lub drętwienia w jamie ustnej, z towarzyszącym uczuciem suchości, parestezjami, zaburzeniami smaku lub nadwrażliwością na niektóre pokarmy. Częstość występowania BMS w zależności od przyjętych kryteriów waha się między 0,5%–15%, przy czym wartość 15% dotyczy kobiet. Choroba występuje 7 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn, głównie w średnim i starszym wieku (w 5–7 dekadzie życia), w okresie około- i postmenopauzalnym.
Wieloośrodkowy zespół badaczy z Brazylii i Chile przeprowadził badania nad skutecznością preparatu imitującego ślinę w łagodzeniu objawów BMS. Uczestnicy badania w warunkach domowych sporządzali preparat z dwóch naturalnych i łatwo dostępnych składników.
Skład i sposób przygotowania domowego preparatu łagodzącego objawy BMS:
składniki:
2 łyżki nasion lnu (10g)
2 x 200 ml wody
łyżka stołowa (1g) kwiatów rumianku pospolitego (Matricaria chamomilla )
sposób przygotowania:
· 2 łyżki nasion lnu zalać 200 ml wody i powoli gotować aż do uzyskania śluzowatej konsystencji. Całość pozostawić pod przykryciem do ostygnięcia a następnie przecedzić. Nasiona odrzucić.
· 1 łyżkę stołową kwiatów rumianku pospolitego zalać 200 ml gorącej i przegotowanej wody. Odstawić na 10 minut. Przecedzić.
· napar z kwiatów rumianku zmieszać w równych ilościach z odwarem z nasion lnu. Preparat przechowywać w lodówce w temperaturze 4 ° C przez 3 dni.
stosowanie:
jamę ustną należy płukać preparatem 3-4 razy dziennie przez 1 minutę
Zastosowany preparat w znaczącym stopniu łagodził objawy BMS, wpłynął na zwiększenie przepływu śliny (SFR, ang. salivary flow rate) oraz na zmniejszenie jej lepkości oraz zmniejszył objawy kserostomii (suchości w jamie ustnej). Preparat nie wpłynął jednak na obniżenie aktywności metaloproteinaz MMP2 i MMP9 (ang. matrix metalloproteinases), które łączy się z występowaniem bólu neuropatycznego w przebiegu BMS.
Bibliografia:
Aitken-Saavedra, Juan, i wsp. Effect of a Homemade Salivary Substitute Prepared Using Chamomile (Matricaria chamomilla L.) Flower and Flax (Linum usitatissimum L.) Seed to Relieve Primary Burning Mouth Syndrome: A Preliminary Report." The Journal of Alternative and Complementary Medicine 26.9 (2020): 799-806.
Ferensztajn, E., Łojko, D., Rybakowski, J. (2013). Zespół pieczenia w jamie ustnej (burning mouth syndrome)–koncepcje patogenetyczne i terapeutyczne. Psychiatr. Pol, 47(6), 973-988.
Komentarze
Prześlij komentarz