Czosnek - przetwory o działaniu leczniczym


Czosnek w plasterkach: pokroić 1 -2 ząbki czosnku na plasterki i nie rozgryzając w ustach połknąć, popić 1/4 szklanki wody i wkrótce zjeść posiłek. Zapewnia to bezwonny oddech, natomiast nie zmniejsza skuteczności wymienionych działań. Jeśli jednak czosnek ma działać w jamie ustnej, wówczas najlepiej jest plasterki lub miazgę położyć na cienki chleb posmarowany masłem i powoli żuć. Nie uniknie się przykrego zapachu, ale zwiększa to skuteczność, zwłaszcza w stanach ropnych.

 1 „ząbek” czosnku (lub więcej) zmiażdżyć i dodać do 0,5 szklanki ciepłego mleka. Podawać do picia kilka razy dziennie osobom skłonnym do przeziębień (jesienią i wiosną), anginy, grypy i in. profilaktycznie w ciągu 1—2 miesięcy.

 Syrop czosnkowy: wyciśnięty sok z 40 g zmiażdżonego czosnku zmieszać z syropem z 80 g wody i 80 g cukru. Zamiast syropu z cukru można użyć gotowy syrop prawoślazowy lub miód. Stosuje się go przy infekcyjnych chorobach dróg oddechowych i grypie (po łyżeczce lub łyżce).

 Olej czosnkowy: kilka zmiażdżonych „ząbków” czosnku zawija się w gazę i umieszcza w ok. 15 ml oleju jadalnego (najlepiej w oliwie), następnie lekko podgrzewa. Uzyskany wyciąg olejowy stosuje się przy bólu uszu — nacieranie okolic ucha i tamponowanie wacikiem (olej rozpuszcza woszczynę).

 Nalewka czosnkowa: 125g oczyszczonych ząbków czosnku utrzeć na tarce, zalać 500 ml alkoholu 40-procentowego i pozostawić w zamkniętym naczyniu w temperaturze pokojowej na 5 dni, często wstrząsając. Odcedzić na gęstym sitku i przesączony przechowywać w lodówce.

Stosować dawki 5-20 kropli w 1/4 szklanki mleka lub kefiru 2-3 razy dziennie. Osoby wrażliwe na zapach czosnku powinny się powoli do niego przyzwyczajać i rozpoczynać od dawki 1-2 krople, stopniowo ją zwiększając i w dziesiątym dniu brać po 20 kropli. Przyjmować tak w ciągu miesiąca, po czym zmniejszać dawkę i wreszcie przerwać na 2-3 tygodnie. Sposób ten jest szczególnie zalecany w reumatyzmie stawowym i mięśniowym, choć nalewka jest skuteczna i w innych schorzeniach.

 Wyciąg z czosnku bezwonny: 30 ząbków czosnku obrać z łusek, posiekać bardzo drobno lub utrzeć na miazgę, ewentualnie zmiksować w 1 l przegotowanej chłodnej wody, dodać sok z 500 g cytryn, wymieszać, rozlać do małych słoików z przykrywkami i przechowywać w lodówce.

Pić po 1 łyżeczce do herbaty lub 1 łyżce stołowej 1-3 razy dziennie na 1 godz. przed posiłkami. Przy dłuższym stosowaniu kontrolować ciśnienie krwi - dotyczy to zwłaszcza osób o niskim ciśnieniu. Wyciąg ma wszystkie działania czosnku.

 Wyciąg olejowy z czosnku: do 50 g obranych z łusek i startych na miazgę ząbków dodać 200 ml oliwy lub innego oleju roślinnego i pozostawić w zamkniętym słoiku na 2 tygodnie w temperaturze pokojowej, często wstrząsając. Chronić od światła. Następnie dodać zawartość 5 kapsułek witaminy E i wymieszać. Stosować zewnętrznie do smarowania i okładów w różnych uszkodzeniach i zakażeniach skóry. W przypadku żylaków odbytu przykładać na noc wacik nasycony wyciągiem - regularnie przez tydzień. Przed zabiegiem umyć odbyt w wodzie lub wziąć ziołową nasiadówkę.

Mieszanka o działaniu bakteriobójczym z czosnkiem: zmieszać równe ilości ziela dziurawca, liści mięty pieprzowej, liści szałwii i kłączy tataraku. Zalać 1/2 łyżki ziół 1 szklanką wody gorącej i pozostawić pod przykryciem na parze na 20 min. Odstawić do ostygnięcia, przecedzić i dodać utarty ząbek czosnku oraz 5 kropli Propolanu*. Pić 0,5 szklanki rano i wieczorem przed snem. Stosować przez 2-3 tygodnie, po czym kurację przerwać na tydzień. Działa w wielu dolegliwościach żołądkowo-jelitowych i dróg oddechowych, zarówno bakteryjnych, jak i wirusowych.

*Propolan to etanolowy ekstrakt propolisu – propolis 4 g, etanol 96% do 100 g

 

Źródła:

Ożarowski, A., Jaroniewski, W. (1987). Rośliny lecznicze a ich praktyczne zastosowanie. Inst. Wyd. Zwiazkow zawodowych.

Ożarowski, A. (1980). Ziołolecznictwo: poradnik dla lekarzy. Państwowe Zakład Wydawnictw Lekarskich.

Dziak, A., Kuźnicka, B. (1960). Zioła lecznicze:(zbiór i stosowanie). Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich.

Komentarze